Kdo třídí, zaplatí méně. Hluk spustil motivační odpadový systém
Foto: Ilustrační foto: web / Komunální odpad je nově možné vyhazovat pouze do popelnic se speciálním čipem, který svozová firma načte při každém vývozu do evidenčního systému.
Hlučané už za likvidaci odpadů neplatí paušální poplatek. Radnice nově vsadila na podstatně spravedlivější systém výběru poplatků, který obyvatele motivuje k třídění. Jak hluboko sáhnou do peněženek, záleží opravdu jen a jen na jejich přístupu. Zkrátka platí: Kdo třídí, zaplatí méně.
Ještě loni lidé platili 750 korun na hlavu, bez ohledu na to, jestli třídili odpad, nebo všechno házeli do jednoho kontejneru. Kolik zaplatí letos? To mají ve vlastních rukou, zaplatí jen za skutečně vyprodukovaný odpad. Stačí třídit a výrazně ušetří. „Paušální poplatek je přežitek, lidi nijak nemotivuje k třídění, nereflektuje změny dané zákonem o odpadech a navíc jsme za svoz, třídění a likvidaci ročně dopláceli až dva miliony korun,“ uvedl Ondřej Kotačka, místostarosta Hluku.
Radnice tak zavedla motivační systém, jehož cílem je snížit náklady na odpadové hospodářství. Komunální odpad je nově možné vyhazovat pouze do popelnic se speciálním čipem, který svozová firma načte při každém vývozu do evidenčního systému. U bytových domů popelnice zdobí zámky, od kterých mají klíče pouze nájemníci a svozová firma. „Obyvatelé tak za odpady zaplatí až zpětně podle počtu výsypů za rok, výše poplatku závisí na objemu očipované nádoby, které mají od 80 do 240 litrů. Za odvezený litr účtujeme 90 haléřů,“ prozradil Kotačka, který ještě před spuštěním ostrého provozu s příchodem Nového roku systém otestoval. „Jakožto pětičlenná rodina jsme za rok šestkrát naplnili nádobu o objemu 240 litrů, v přepočtu na nový systém bychom ročně zaplatili 2 376 korun, což na osobu vychází 475 korun,“ vypočítal místostarosta s tím, že kdo za měsíc nádobu nenaplní, zaplatí minimální sazbu za 40 litrů, tedy 36 korun.
V Hluku věří, že se nový systém osvědčí a ještě ušetří. Výraznou položkou komunálního odpadu je bioodpad, který podle odhadů tvoří až 35 procent. I proto radnice už podruhé rozdává do domácností zdarma kompostéry. „Už jsou skoro všechny rozebrané, z pěti set nám zbývá posledních padesát. Vždyť bioodpad je jediným odpadem, který je možné zlikvidovat zdarma,“ připomněl Kotačka. „Už první svozové dny v lednu naznačují, že systém přináší ovoce. Dříve byly nádoby na komunální odpad před každým domem, teď se počet viditelně snížil. Konkrétní čísla však zjistíme až ve vyúčtování v únoru,“ dodal.
Nový systém vybírání poplatku za skutečně vytříděný odpad mimochodem spustili také v Dolním Němčí a Ostrožské Lhotě.