Kdo zaplatí úklid v lázeňském areálu? Rozhodne soud

Kdo zaplatí úklid v lázeňském areálu? Rozhodne soud
Foto: ilustr. web - www.spa.cz  /  Jurkovičův dům s lázeňskou kolonádou
Luhačovice Zprávy 15 / 03 / 2017

Město Luhačovice a společnost Lázně Luhačovice se definitivně nedohodly na financování údržby lázeňského areálu. Obě strany potvrdily, že o tom rozhodně až soud.
O co jde? Majitelem veřejného prostranství je akciová společnost Lázně Luhačovice, která po městu požaduje, aby platilo jeho údržbu. Tu dosud zajišťovaly technické služby města s tím, že lázně jim uhradí 3 miliony korun ročně. Zastupitelstvo v minulých dnech schválilo usnesení, podle kterého by radnice nově platila přibližně 1,5 milionu a lázně půl milionu. Má to ale háček, peníze z městského rozpočtu by se vztahovaly pouze na údržbu zhruba dvou třetin areálu a smlouva by platila pouze letos.
„Je jasné, že lázně půjdou cestou soudu. Vyčkáme na reakci,“ řekla novinářům starostka města Marie Semelová. „Zastupitelé musí zvažovat, kde jsou hranice mezi povinností města postarat se o veřejné prostranství a tím, aby neposkytovali bezdůvodně veřejnou podporu soukromému subjektu.“
Vedení lázní poukazuje na fakt, že areál je veřejným prostranstvím, které kromě pacientů využívají lidé bez ohledu na to, jestli jsou obyvateli nebo návštěvníky. O jeho obnovu se navíc lázně postaraly za své, v roce 2014 investovaly do revitalizace 8 milionů korun.  
,,Město ve svém posledním postoji nabídlo jen 1,5 milionu korun za dvě třetiny pozemků, které jsou veřejným prostranstvím, a na pouhý rok. To považujeme za nic neřešící návrh. Jde o sumu, která stačí na „oprašování“, ale je naprosto nedostatečná pro zastavení chátrání komunikací v areálu,“ vysvětluje Eduard Bláha, ředitel Lázní Luhačovice. „Roční odklad definitivního řešení by navíc naší společnosti sebral dalších promlčených 8 milionů korun, které by si areál jistě zasloužil. Jen za loňský rok jsme do městské pokladny přinesli spolu s daněmi 10 milionů, z toho lázeňské taxy činily 6,2 milionu korun, ale na údržbu parku nesměřovala z této částky jediná koruna,“ vyčíslil Bláha.
Jestli je roční nárok 8 milionů korun oprávněný, vysoký nebo naopak nízký, to nyní určí až soud.

TOPlist