Když Tasov není Tasov

Když Tasov není Tasov
Foto: il.  /  „Pan prezident Klaus chtěl jednou ukázat, že v záplavě dalších zná i naši malou obec. A tak podotkl, že když jede na Moravu, zná odbočku z dálnice, která vede přímo do Tasova. Existence dvou Tasovů se mu záhy objasnila,“ usmál se František Kraus, starosta Tasova na Veselsku.
Lipov Zprávy 25 / 03 / 2011

Obce si spletl i prezident Václav Klaus

Jan Novák, Tasov 13, PSČ 69663 Hroznová Lhota.
Jednoduchá adresa, která vám přesto dokáže zamotat hlavu. Pokud totiž vynecháte název Hroznová Lhota a napíšete pouze Tasov, můžete si být téměř jisti, že dopis bude doručen o asi dvě stovky kilometrů dál, do Tasova u Žďáru nad Sázavou. Dvě obce se stejným názvem o tom vědí své.
„Myslel jsem, že pokud uvedete správné směrovací číslo, tak k omylu nemůže dojít. Ale opak je pravdou,“ usmívá se starosta Tasova na Veselsku František Kraus a ukazuje jednu z obálek, která byla omylem doručena do Tasova na Ždársku a odtud přeposlána do Tasova na Veselsku.
„Přijeďte k nám, rádi vám ukážeme, co vandalové způsobili na hřbitově s hrobem našeho slavného rodáka Jakuba Demla,“ oznamuje z Tasova na Žďársku starosta Pavlíček. Také on se už s neustále se opakující záměnou smířil. Dílem proto, že jeho úřad si na přeposílání špatně adresované korespondence zvykl. A také kvůli faktu, že stejně jako František Kraus nápravu nezajistí.
Východisko je totiž jediné, změna názvu. V případě obce na Veselsku se nabízí název shodný s katastrálním územím Tasov nad Veličkou. „O změnu ale zcela jistě nepožádáme. Jednak by nastalo zbytečné papírování a ten název je navíc příliš dlouhý,“ mávl rukou starosta Kraus. „Na druhou stranu - když se někdo splete, tak nás vlastně zviditelňuje.“
Že nejde o jen tak ledajakou záměnu, to dokazuje i historka s prezidentem republiky Václavem Klausem. „Pan prezident chtěl jednou ukázat, že v záplavě dalších zná i naši malou obec. A tak podotkl, že když jede na Moravu, zná odbočku z dálnice, která vede přímo do Tasova. Existence dvou Tasovů se mu záhy objasnila,“ zasmál se Kraus.
Dalším důkazem zmatků je zmínka o přerušení dodávek elektřiny, na kterou upozornili energetici. Odstávka se minulý týden netýkala Tasova na Veselsku, ale toho u Žďáru…
Obě obce si tak už zvykly na pravidelnou výměnu klasické i elektronické pošty. „Díky za to,“ vzkázal z „Tasova do Tasova“ František Kraus.
Obec na Veselsku, v níž dnes žije pouze 546 obyvatel, si snad nepletou jen turisté. Okolí Tasova je proslulé biosférickou rezervací UNESCO s chráněnými orchidejemi. Obcí navíc vede Šumárnická naučná stezka, po níž cyklisté míří přímo do podhůří Bílých Karpat. V okolí Tasova si našli svá oblíbená místa také houbaři. K ubytování jim už několik let slouží turistická ubytovna, kterou obec zřídila v prostorách bývalé školy. „Úbytek dětí se nevyhnul ani nám, a tak se škola vyprázdnila. Do Hroznové Lhoty to ale od nás není daleko, takže dnes tam malí školáci dojíždí. Z nevyužité staré školy je dnes fungující ubytovna,“ shrnul starosta František Kraus.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace