Keramická popelnice: Krajský titul pro Uherské Hradiště a Staré Město

Slovácko Zprávy 13 / 06 / 2024

Prestižní ceny za třídění odpadů znají krajské vítěze. Keramickou popelnici už poosmé získalo Uherské Hradiště, které obhájilo triumf v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel. Papír, sklo, plast, kovy a nápojové kartony na jedničku třídí i ve Starém Městě. Mezi krajskými medailisty jsou ještě Uherský Brod, Boršice a Šumice.

Uherské Hradiště patří v třídění odpadů ve Zlínském kraji ke špičce už léta. „Úspěchy zaznamenáváme už od roku 2015, kdy jsme získali první keramickou popelnici. Ve sbírce už máme dokonce křišťálovou popelnici pro republikového vítěze za nejlepší systém sběru a třídění odpadů v roce 2021,“ připomněl Čestmír Bouda, místostarosta Uherského Hradiště.

Krajské kolo soutěže tradičně organizuje Zlínský kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM a kolektivními systémy ASEKOl a Elktrowin. Hlavním kritériem je množství vytříděného plastu, papíru, skla, nápojového kartonu a kovu na jednoho občana v kilogramech. Uherské Hradiště vyhrálo před Uherským Brodem a Valašským Meziříčím. „I když se stále najdou rezervy, což jsme si ověřili loni při veřejném rozboru odpadu přímo na Masarykově náměstí, celkově si vedeme velmi dobře,“ těší starostu Stanislava Blahu.

Staré Město ovládlo kategorii obcí s počtem obyvatel od 2 001 do 15 000, meziročně si tak o příčku polepšilo. Třetí místo obhájily Boršice. Mezi obcemi do dvou tisíc obyvatel zakotvily druhé Šumice.

Medailisté si rozdělili finanční odměnu, vítěz bral 30, druhý 20 a třetí 10 tisíc korun. „Jeden obyvatel Zlínského kraje loni v průměru vytřídil 66,2 kilogramu papíru, plastů, skla, kovů a nápojových kartonů, ať už do barevných kontejnerů nebo sběrného dvora. Vytříděné množství využitelných složek odpadů z domácnosti v kraji každoročně narůstá, třeba před patnácti lety byla průměrná vytíženost na obyvatele zhruba poloviční,“ prozradila Martina Filipová, ředitelka oddělení regionálního provozu autorizované obalové společnosti.

Zlínský kraj letos poprvé ocenil i obce s nejmenší produkcí směsného odpadu, v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel vyhrál Uherský Brod. Staré elektro pro změnu nejlépe třídí ve Starém Městě, Nedachlebicích a Vlčnově.