Klepače a sušáky vyvolávají nostalgii, podle radnice ale ztěžují sečení a jsou nebezpečné
Foto: pas / V Uherském Hradišti je více než 100 klepačů a bezmála 300 sušáků, jejich stav je různý.
Klepače na koberce a sušáky na prádlo mají na kahánku. Radnice v Uherském Hradišti vyzvala obyvatele a bytová družstva, aby zvážili jejich odstranění. Často jsou totiž poničené a komplikují údržbu travnatých ploch. Jenže odezva je zatím vlažná, lidé s demontáží vesměs nesouhlasí kvůli vysokým energiím a nostalgii.
„Sušáky a klepače ve vnitroblocích sídlišť a okolí bytových domů jsou často pozůstatkem minulosti, se kterým se můžeme vypořádat. Obnovili jsme proto výzvu, abychom diskutovali o možnosti odstranění nevyužívaného městského mobiliáře,“ informoval Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.
Iniciativa si podle očekávání našla zastánce i odpůrce. „Konečně, víc než 45 let tam nevisel ani ručník. V dnešní době je riziko, že prádlo změní vlastníka. Místo nich vysázet keře, které ze Štěpnic po úpravách zcela zmizely. Dříve nás budili ptáci, dnes maximálně couvající popeláři,“ reagovala na sociální síti Zdena Mikušová. „Sušáky na prádlo zachovejte, ne každý má balkon nebo sušičku. Stačí je natřít, dát nové šňůry a před každým pověšením prádla je setřít hadrou. Suší jedna radost,“ svěřila se pro změnu Monika Chovancová. Klepače a sušáky navíc vyvolávají u lidí nostalgické vzpomínky. „Vždycky jsme si dávali sraz u klepače, dostal jsem u něj první pusu, ale i facku. To dnešní generace nepochopí, navíc ceny energií doslova vybízejí k venkovnímu sušení prádla,“ zavzpomínal Tomáš Kopřiva z Uherského Hradiště, který vyrůstal na sídlišti ve Štěpnicích.
S nápadem na odstranění nevzhledných, rozbitých nebo nepoužívaných klepačů a sušáků na prádlo přišel odbor správy majetku města. „Cílem je zlepšení vzhledu veřejného prostoru, usnadnění údržby travnatých ploch a zajištění větší bezpečnosti obyvatel. Odezva je ale spíše vlažná, zatím se ozvalo jen několik zástupců bytových domů, a to s požadavkem na odstranění i zachování konstrukcí,“ prozradil Pášma, podle kterého je ve městě více než 100 klepačů a téměř 700 sušáků na prádlo. Jejich stav je různý.
„Výzva na sociální síti vyvolala také negativní reakce a řada občanů se přimlouvá za zachování konstrukcí. Snahou města ale není plošně odstranit všechny sušáky najednou proti vůli občanů, ale na jejich podnět můžeme demontovat třeba jen část v místech, kde je jich příliš a reálně se využívá jen třetina, třeba jako v ulici Revoluční,“ vysvětlil Pášma. Město podle něj nepochybuje, že najde řešení, které vyhoví všem. „Každou konkrétní situaci vyhodnotíme individuálně na místě,“ dodal mluvčí.
Radnice už loni odstranila na žádost zástupců bytových domů konstrukce v ulici Jaroslava Staňka nebo Mánesova.