Klub se obléká do ocele. Kvůli opilým vandalům

Klub se obléká do ocele. Kvůli opilým vandalům
Foto: sal
Uherské Hradiště Zprávy 02 / 05 / 2017

A dost, pohár trpělivosti přetekl! Už poněkolikáté rozbitá fasáda Klubu kultury v Uherském Hradišti byla poslední kapkou, po které radnice přistoupila k výměně stávajícího obkladového materiálu za ocelové pláty! Jestli odradí návštěvníky diskotéky od vandalských útoků na kulturní stánek, to ale ukáže až čas…
Opláštění přitahuje vandaly jako magnet, a to od první instalace. „Zásoby náhradních dílů jsme rychle vyčerpali. I když jde o běžný fasádní materiál, který jinde vydrží dlouhá léta, pro místní alkoholem posílenou mládež je příliš křehký,“ posteskl si Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice, která fasádu zpočátku opravovala, ale po posledních útocích už rezignovala a pustila se do kompletní výměny obkladových desek. „Až do výšky dvou a půl metru je po celém obvodu budovy vyměníme za ocelové pláty, které snad řádění vandalů zamezí,“ přeje si Pášma.
Jistotu ale nemá, vynalézavost opilých výtečníků totiž nezná hranic...
Na inkriminovanou lokalitu každopádně dohlíží jedna z kamer městské policie, nestráží však pouze Klub kultury. V dokonalém výhledu jí navíc překáží vzrostlá zeleň na soukromém pozemku, který se pravidelně mění v černou skládku… „Majitelku jsme už třikrát vyzývali, aby odpad uklidila, ale marně. Uklízecí četu nakonec vždy povoláme na vlastní náklady, přece jen jde o centrum města,“ reagoval František Elfmark, radní Uherského Hradiště. Kdyby podle něj majitelka odstranila dřeviny z pozemku, problému výrazně pomůže.
I tak se ale městské policii v bitvě s vandaly poměrně daří. „Zadrželi jsme už několik pachatelů, kteří se vesměs dopustili přestupků proti majetku, ale i trestného činu poškozování cizí věci. Škoda se totiž kolikrát přehoupla přes pět tisíc korun. Ve většině případů se snaží následky svého jednání uhradit,“ potvrdil Vlastimil Pauřík, velitel uherskohradišťských strážníků. „V drtivé většině jde o pachatele do pětadvaceti let, kteří byli pod vlivem nějaké návykové látky, ať už alkoholu nebo drogy. Kopáním a boucháním do fasády si asi dokazují sílu,“ dodal Pauřík, podle kterého je nejkritičtější pátek a sobota večer, kdy je v okolí Klubu kultury obrovská koncentrace lidí. „I když o problémech víme, není v našich silách hlídkovat u diskotéky dvanáct hodin, to je nemožné,“ zdůraznil velitel městské policie.
Za ocelové opláštění, které kulturní stánek získá do konce května, radnice zaplatí bezmála 1,2 milionu korun.

autor: PETR ČECH
TOPlist