Kněz Josef Barták rozšířil zámeckou Zeď slávy
Foto: Vlastimil Kuřimský / Pamětní deska kněze Josefa Bartáka bude osmým přírůstkem na Zdi slávy.
Zeď slávy hlásí nový přírůstek. Fasádu zámku v Uherském Ostrohu od včerejška zdobí osmá pamětní deska, která je vzpomínkou na kněze Josefa Bartáka, čestného občana města, který se ve druhé polovině 19. století významně podílel na jeho rozvoji. Ocitl se tak ve společnosti Jana Černého, Zdeňka Galušky nebo Blahoslava Smišovského.
„V neděli uplynulo přesně sto let od úmrtí faráře a děkana Josefa Bartáka, který se třeba zasloužil o výstavbu kostelní věže nebo základní školy na Ostrožském Předměstí. Stál i u zrodu několika spolků, byl budovatel a významná osobnost, která si dokázala získat lidi,“ uvedl Vlastimil Kuřimský, starosta Uherského Ostrohu. Barták se věnoval i dobrovolnické činnosti, zemřel ve věku 78 let.
Jeho pamětní desku včera slavnostně odhalili na fasádě ostrožského zámku, pro kterou už se vžil název Zeď slávy. Kněz Josef Barták je přírůstkem s pořadovým číslem osm. „Ještě předtím se uskutečnila mše svatá v kostele svatého Ondřeje, po které zamířil průvod k zámku. Na pamětní desce je vyrytý Bartákův vlastnoruční podpis, jeho jméno a životní data, ostatně jako u všech ostatních, mají jednotný styl,“ prozradil Kuřimský.
Barták se ocitl ve společnosti malířů Františka Bezděka a Josefa Pšurného, spisovatele Zdeňka Galušky, hudebníka Blahoslava Smišovského, předsedy československé vlády a ministra vnitra Jana Černého, matematika profesora Otakara Borůvky a velitele paraskupiny Carbon Františka Bogataje. „Pamětní deska stála řádově tisíce korun, ale peníze tady nehrají roli. Jsou osobnosti, na které nesmíme zapomínat,“ zdůraznil starosta.