Kniha ještě nemá název, ale už je středem pozornosti
Foto: iDobryDen.cz
V nakladatelství Academia na rok 2018 nebude chybět publikace, která zacelí jedno z prázdných míst historie Uherského Brodu. Jde o obsáhlou knihu o protifašistickém odboji ve městě a okolí, jehož autorkou je uherskobrodská rodačka Miroslava Poláková. I když přesný termín vydání, počet stránek ani název ještě není znám, už dnes je jisté, že vydání knihy má ambice na jednu z kulturních událostí v regionu. Doktorka filozofie Miroslava Poláková, která svůj profesní život spojila s pedagogickou činností na Gymnáziu v Uherském Hradišti a téměř 10 let také s vysokými školami v Nitře a v Bratislavě, zatím nechává podrobnosti o knize pod pokličkou. Nechci nic zakřiknout. Vždyť kniha je momentálně ve stadiu korektur, říká skromně autorka.
Na každý pád publikace už jí pomohla k významné ceně. V říjnu převzala v obřadní síni Panského domu jednu z Cen města Uherský Brod v oblasti kultury, konkrétně Cenu za celoživotní přínos. Dojalo mě to, jsem nesmírně ráda, říká Miroslava Poláková, kterou na ocenění navrhl Pavel Josefík.
Miroslava Poláková je s městem svého bydliště v neustálém kontaktu, představuje oceněnou Elen Sladká, mluvčí Uherského Brodu. Loni dokončila svoji životní práci, které se věnovala tři desetiletí, a to dokumentaci o protifašistickém odboji v Uherském Brodě a jeho okolí. Za touto činností jsou skryty tisíce hodin různých pátrání po okolních obcích, institucích, rodinách, ale také finální zpracování, které v knižní podobě představuje stovky stránek textu a fotografií. Ačkoli tato publikace vyjde až v květnu příštího roku, autorka již realizovala přímo v Brodě výstavu s tématem protifašistického odboje, uspořádala mnoho velmi navštěvovaných přednášek v Domě kultury, v knihovně a jiných kulturních zařízeních. Samotná přednášková činnost Miroslavy Polákové stojí za pozornost. Realizuje ji na mezinárodních vědeckých konferencích, ale také pro veřejnost. Spolupracuje s odbornými historiky i pedagogy na území Česka i Slovenska. Je členkou Klubu autorů literatury faktu, Československé obce legionářské a Okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu. Za poslední léta přednášela pro Česko-slovenskou historickou společnost při Slovenské akademii věd a České akademii věd, Univerzitu Mateje Bela v Banské Bystrici, Památník SNP v Banské Bystrici, Slovenský svaz spisovatelů literatury faktu, Klub Rotariánů Slovenska, Metodicko-pedagogické centrum MŠ SR se sídlem v Bratislavě, Vojenský historický ústav, Český svaz bojovníků za svobodu, Československou obec legionářskou a Slovenský svaz bojovníků za svobodu. Kromě toho se věnuje i publikační činnosti. Vlastní odborné znalosti se vztahují k literatuře, historii, k dějinám kultury a ke komeniologii. Od toho se odvíjí i její publikační činnost, která se váže ponejvíce k regionálním dějinám, ale také k pedagogice a životu a dílu J. A. Komenského, sdělila Elen Sladká. Miroslava Poláková je také ambasadorkou Uherského Brodu v rámci měst založených Přemyslem Otakarem II. a byla nejaktivnější členkou komise provádějící návrh na umístění jmen osobností města na velké schody. Většinu podkladů k jednotlivým návrhům zajistila právě ona, upozornil Patrik Kunčar, starosta Uherského Brodu.