Kolegové zírali, Jan Kojecký si splnil tajný sen

Kolegové zírali, Jan Kojecký si splnil tajný sen
Foto: Gabriela Netopilová Sluštíková  /  Jan Kojecký při klíčové výměně pneumatik, zvládl ji za 103 sekund.
Bojkovice Zprávy 26 / 09 / 2023

Kdyby neskončil do pátého místa, neměl se ani vracet. Takové dostal Jan Kojecký, řidič zdravotnické záchranné služby z Bojkovic, pokyny od kolegů v práci. Když se ve dveřích objevil s trofejí pro mistra republiky, nikdo nevěřil. „Příjemně jsem je překvapil. Ale za mě jsem si splnil tajný sen,“ usmívá se v exkluzivním rozhovoru pro DOBRÝ DEN osmatřicetiletý šampion, který u záchranářů jezdí už osm let.

Co rozhodlo o titulu?

Roli hrála každá vteřina, ale výsledkem určitě zahýbal můj čas při výměně kola, který byl rekordní (1:43 min. - pozn. autora). Získal jsem tak výrazný náskok.

Zažíval jste nějaký kritický okamžik?

Velký respekt jsem měl z rychlostního slalomu, ve kterém jsou zkušenosti opravdu potřeba. Nikdy jsem ale takhle nezávodil. Když jsme si dráhu před závodem procházeli, viděl jsem, že někteří kolegové už s ním zkušenosti mají. Obavy ale byly zbytečné, v disciplíně jsem byl nakonec jedním z nejrychlejších.

Jak se vůbec řidič záchranky dostane na domácí mistrovství?

Zdravotničtí záchranáři byli požádáni, ať nominují řidiče, který se podle nich na takovou soutěž hodí. A z toho vzešla samotná nominace. Testem, zda máme dostatečné kvality, jsou naše výjezdy, celoroční práce, zkušenosti…

Jaké byly reakce rodiny, kolegů? Už proběhla oslava?

Vesměs velmi příjemné, kolegové a známí mi gratulovali ze všech stran. Rodině mě podporovala přímo v dějišti šampionátu v Otrokovicích, z čehož jsem měl velkou radost. Doma jsme pak vítězství v poklidu oslavili.

Jaké máte zkušenosti z praxe s chováním řidičů na silnicích? Respektují vozidla záchranné služby, nebo to chce hodně pevné nervy?

Chování řidičů bych hodnotil převážně kladně, samozřejmě se najdou výjimky, ale není to tak zlé. Někteří řidič spíš nedávají moc pozor, co se kolem nich na silnici děje. Nervy to chce hlavně v momentech, kdy přemýšlíte, co asi vymyslí za manévr… (úsměv). A můžu upřímně říct, že byste koukali, čeho jsou někteří schopní.

Tagy článku

TOPlist