Kolik bude nemocnice stát a jak se zlepší její provoz?
Foto: Jiří Balát
Krajskou nemocnici T. Bati ve Zlíně čeká v následujících letech modernizace. Už za dva roky začne stavba nové porodnice, o další tři roky později výstavba hlavní budovy - pavilonu urgentní medicíny.
„Během uplynulých dvou měsíců jsme absolvovali řadu jednání, na kterých jsme projekt podrobně představili. Z debat vyplynulo několik podnětů, které jsme zapracovali a budeme jim v průběhu další přípravy věnovat pozornost,“ říká hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Na nejčastější dotazy k projektu modernizace nemocnice ve Zlíně odpovídal v rozhovoru.
Jak ovlivní stavba provoz nemocnice?
Zásahy a úpravy v nemocnici jsou nyní naprosto nutné. Řešení technického stavu budov není možné odkládat. S tím se mělo začít už před lety. Takže ano, budeme areál opravovat za provozu a jistý diskomfort to pacientům přinese. Modernizace je ale rozložena v čase a bude se na ní pracovat postupně, rozhodně se z areálu nestane ze dne na den staveniště, jak někteří straší. Jinou možnost bohužel nemáme a na tom, že se do areálu musí okamžitě investovat, se shoduje koalice i opozice. Řešit by to totiž muselo každé vedení nemocnice a každé vedení kraje.
Bude některé oddělení úplně mimo provoz?
Uzavření oddělení, které by znamenalo výrazné omezení péče a výkonnosti, neplánujeme. Dopady stavebních prací na chod jednotlivých oddělení budou minimální. Vše připravujeme s maximálním ohledem na pacienty. Je potřeba si však uvědomit, že nemocnice se rekonstruují běžně. Takovým způsobem je modernizují ve všech krajích. Ve Zlíně nejde o nic výjimečného. Jedině tak můžeme držet krok s trendy v medicíně a mít nemocnici odpovídající jednadvacátému století.
Nebyla by výstavba nové nemocnice jednodušší?
Jednodušší nejspíše ano. Na novou ale nemáme peníze. Náš projekt je promyšlený a má perspektivu do budoucna. Podle nynějšího plánu se může nemocnice v dalších letech rozvíjet podle potřeb zdravotnictví a finančních možností tak, aby se kraj nedostal do finančních problémů.
Kolik bude modernizace stávajícího areálu stát?
V následujících letech čeká nemocnici řada významných investic v celkovém součtu šest miliard korun. Jednou z nich bude na přelomu let 2024 a 2025 výstavba nového pavilonu pro matku a dítě, tedy nové porodnice. To je pro nás jeden z milníků. Postavíme ji na zelené louce a přijde zhruba na jednu miliardu korun, kterou zaplatí kraj. Na přelomu let 2027 a 2028 na to naváže klíčová výstavba nové hlavní budovy – polybloku urgentní medicíny. Jeho aktuální odhadovaná cena jsou čtyři miliardy korun. V další fázi projektové dokumentace ji budeme zpřesňovat. Na financování polybloku se budou podílet kraj, minimálně čtvrtinou nemocnice a žádat budeme o dostupné národní a evropské dotace.
Nebude to nakonec dražší než výstavba nové nemocnice?
Nerad bych srovnával dva nesrovnatelné projekty. Plánujeme do roku 2027. Další rozvoj areálu se bude plánovat v následujících letech podle potřeb nemocnice a financí. Teď nás nejvíce pálí špatný technický stav některých budov, ten musíme řešit akutně, pak začneme s modernizací oddělení a výstavbou nových budov. Jsou to investice do našeho majetku, který tím zhodnocujeme, a který nám bude sloužit dalších dvacet let. Mrhání penězi na megalomanské projekty si teď nemůžeme dovolit.
Jak dlouho potrvá výstavba nového polybloku?
Z pohledu stavaře to odhaduji na minimálně tři roky. V poslední době jsem několikrát slyšel, že nová nemocnice v Malenovicích už mohla dávno stát. Podle smlouvy na projekt, který nachystalo předchozí vedení kraje, by se za optimálních podmínek začalo v druhé polovině roku 2025 teprve stavět. Kdo tvrdí cokoliv jiného, neříká pravdu. V tomto termínu my začneme s výstavbou nové porodnice a navážeme polyblokem. Časově tedy vychází oba projekty velmi podobně, výrazně se ale liší cenou.
Jak bude hlavní budova – pavilon urgentní medicíny přesně vypadat?
Do plánování se zapojili samotní lékaři, takže projekt dává smysl. Perfektně je například promyšlený příjezd sanitek, logistika pacienta i návaznost péče. To znamená, že pacienty už nebude nutné převážet mezi budovami. Takzvaně suchou nohou se dostanou z jednoho oddělení na druhé. Pavilon bude mít pět pater a zároveň pět propojených budov, takzvaných bloků, na střeše bude heliport, v podzemí parkoviště. V budově najde sídlo devět oborů, šest lůžkových: interna, neurologie, kardiologie, traumatologie, chirurgie a neurochirurgie a další tři obory nelůžkové: urgentní příjem, zobrazovací metody a sterilizace.
Bude při stavebních úpravách rozšířen počet parkovacích míst?
Parkování a celková dopravní obslužnost nemocnice jsou našimi prioritami, s parkovacími místy počítáme u každé nové budovy. Jejich počet budeme zpřesňovat v novém generelu, který bychom měli mít hotový v příštím roce. Nemocnici chceme lidem také lépe zpřístupnit prostřednictvím MHD. Na Havlíčkově nábřeží chceme ve spolupráci s městem Zlínem vybudovat další zastávku.
Jaký teď bude další postup?
Návrh postupu dostavby a modernizace Baťovky jsme se zastupiteli projednali na svém posledním zasedání 24. dubna. Ten obsahoval zapracované připomínky a podněty z veřejných projednávání, která se uskutečnila v uplynulých dvou měsících. Krajští zastupitelé připomínky odhlasovali a vzali na vědomí. Dostali od nás také konkrétní obchodní plán nemocnice s dílčími investicemi do roku 2027. Jsem rád, že debata byla konstruktivní a že většina zastupitelů naše kroky chápe, stejně jako naši další partneři, jako jsou město Zlín, Univerzita Tomáše Bati a další. Je ale před námi ještě spousta práce. K dalšímu posunu v přípravě záměru dojde na přelomu května a června, kdy nemocnice zadá další stupeň dokumentace pro územní rozhodnutí na stavbu polybloku urgentní medicíny.