Komňa žádá církev o faru, chce ji změnit na dům pro seniory

Komňa žádá církev o faru, chce ji změnit na dům pro seniory
Foto: ara  /  Stále nedokončená budova fary čeká na změnu.
Komňa Zprávy 24 / 02 / 2015

Obklopit se lidmi naladěnými na stejnou notu, založit nové politické sdružení a hned při prvních volbách získat nejvyšší počet hlasů na kandidátce i v celé obci, tomu se říká úspěch. Navíc - nová starostka Komně Jana Křižková svůj útok na vrchol neplánovala nijak dlouho. Když její předchůdce Karel Navrátil loni oznámil, že po čtyřiadvaceti letech ve funkci už v dalších volbách kandidovat nebude, byli to přátelé a známí Jany Křižkové, kteří ji přesvědčili k důležitému kroku.
Třiačtyřicetiletá politička a lídr Sdružení občanů pro Komňu má dnes za sebou přesně 109 dnů ve funkci. A na otázku jaká byla první stovka, má stručnou odpověď. Nešlo o žádné období plné stresu z neznámého prostředí. „Problematika obce mi není cizí, kromě čtyř let práce v zastupitelstvu mám za sebou dvacet let ve funkci hlavní účetní obce. Jaký měla a má naše obec vývoj, o tom jsem dobře věděla,“ říká Jana Křižková. A přibližuje, jaký by měl být letošní rok pro Komňu.
Už za několik dnů, přesněji ve středu 11. března, ji společně s místostarostou Ladislavem Krpálkem a členy farní rady čeká důležité jednání. V Uherském Brodě se plánují setkat s moravským arcibiskupem Janem Graubnerem. Tématem jejich rozhovoru bude prodej už devatenáct let zakonzervované a stále nedostavěné fary. Komňa by chtěla nemovitost získat do obecního majetku a následně ji proměnit v komunitní dům pro seniory. „Do jednání s církví jsme už vstoupili, nyní čekáme na reakci,“ říká starostka s tím, že cena nemovitosti se podle už vypracovaného znaleckého posudku odhaduje na 2 miliony korun. „Věříme ale, že výsledná prodejní cena bude nižší.“
V Komni si přejí, aby církev zohlednila fakt, že obec se na nedokončené stavbě už dřív podílela. Třeba poskytnutím dřeva z obecních lesů nebo i finančním příspěvkem. „Letošním cílem je vykoupit stavbu i pozemky a na jaře příštího roku začít s obměnou. Studie už máme hotové, vzniknout by mohlo deset bytových jednotek. Na každou z nich by obec mohla získat z dotačního titulu Ministerstvo pro místní rozvoj částku až 650 tisíc korun. I toto je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pro tento projekt,“ upřesňuje Jana Křižková.
Komunitní dům by mohl přispět, když ne k úplnému zastavení, tak výraznému utlumení odlivu seniorů. „Starší lidé odcházejí do domovů v Nezdenicích nebo do Bojkovic, což pro spoluobčany, kteří strávili většinu života v Komni, není jednoduché. Ve vypracovaném projektu také počítáme se vznikem jednoho nebo dvou pracovních příležitostí pro místní, kteří by seniorům zajišťovali také pomoc s donáškou jídla, léků a podobně,“ doplnila starostka.
Zatímco dům s dotovanými byty je záležitost příštího roku, letos by měla obec postavit v lokalitě Za Palánkem sběrný dvůr. S dosud obvyklým ukládáním odpadu do velkoobjemových kontejnerů, které byly přistaveny dvakrát ročně, tak bude konec. I zde by měla pomoci dotace, tentokrát z Operačního programu životního prostředí .
V dlouhodobějších plánech je pak výstavba dvou bytových domů v trati Dílce. Mělo by zde vzniknout osm bytových jednotek pro mladé lidi. „Nepůjde ale o žádné okázalé stavby. Chceme, aby oba domy zapadly a dotvářely okolí a nenarušovaly ráz krajiny,“ upozornila starostka Jana Křižková.
O všech chystaných projektech bude obec informovat občany na veřejném fóru, který se uskuteční v zasedací místnosti obecního úřadu. Přesný termín se ještě hledá.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist