Komu vadí hranice?

Komu vadí hranice?
Foto: fab
Vyškovec Zprávy 04 / 12 / 2009

Ty tam jsou časy, kdy státní hranice vzbuzovaly když ne strach, tak alespoň respekt. V dnešní době, kdy jsou hranice spíše informativní, si zřejmě někdo myslí, že je může jen tak srovnávat se zemí. Jako se o to pokoušel někdo na vyškovecké Kykule. Případ si už převzali i policisté.
„Bojkovičtí policisté na místě našli zničenou bezpečnostní zábranu a narušený hraniční pruh,“ uvedl policejní mluvčí Aleš Mergental. Doposud neznámý „Vilém Dobyvatel“ při své ofenzivě doslova srovnal se zemí hraniční zábrany.
„Někomu se podařilo vybagrovat metrový betonový základ těch zábran. Podle mě tam někdo potřeboval s něčím projet, tak si to nachystal,“ hledal důvody zvláštního činu starosta Vyškovce Bohumil Hodulík. Zábrana, která byla majetkem obce, pak zůstala rozlomená ležet opodál. Podle policie je však daleko závažnější skutečnost, že někdo zasáhl do hraničního pásu.
„Pachatel tím, že rozoral dva metry hraničního pruhu, porušil zákon. Hraniční pruh, stejně jako hraniční mezníky nebo znaky, nesmí nikdo narušit, natož zničit,“ připomněl Mergental. Ten také pachateli vzkazuje, že už si může chystat patnáct tisíc na pokutu.
Přitom hraniční valy jsou pro hranici se Slovenskem specifické. A o pohnuté historii toho dokáží povědět hodně. Proč vůbec dělí Česko a Slovensko nějaké valy, když jsme byli jeden stát, může leckoho napadnout. A od kdy tu jsou tyto valy navršené?
„Od nepaměti. A nejsou jen na našem katastru, ale třeba i na lopenickém,“ připomněl Hodulík. Podle lopenického starosty Vojtěcha Vráblíka mají valy co do činění se samostatným slovenským státem během druhé světové války.
„Ale podrobnosti si také musím ještě osvěžit,“ dodal starosta Lopeníku.
Valy skutečně pochází z doby protektorátu, kdy Slovensko bylo samostatným státem s nepřátelským režimem.
„Navršili to tam tuším Němci, aby měli lepší rozhled. Během Československa byla ta místa zarostlá. Po rozdělení byla zase celá oblast kolem hranic vysekaná, aby byla přehledná,“ připomněl Hodulík další historické zajímavosti.
V těchto časech tak můžou hraniční valy opět zarůstat, ale bylo by škoda, aby je někdo rozorával, obzvlášť pokud se to nesmí.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace