Komunální volby: Opustí hradišťskou radnici dva místostarostové?

Komunální volby: Opustí hradišťskou radnici dva místostarostové?
Foto: archiv  /  Poprvé v historii se o hlasy voličů v Uherském Hradiště "popere" i STAN.
Uherské Hradiště Zprávy 19 / 07 / 2022

Tři měsíce zbývají do komunálních voleb. Zamíchají kartami na radnici v Uherském Hradišti? Kdo ví, o okresní město s rozpočtem 760 milionů korun se každopádně očekává tuhý boj. Vládnoucí ODS vsadila na společnou kandidátku s TOP 09, komunisti se v nouzi spojili s SPD a není vyloučené, že poprvé v historii na scénu zamíří STAN. Perliček je však daleko víc, mění se lídři a kanceláře asi opustí dva místostarostové…

Starosta Stanislav Blaha se postaví do čela nové společné kandidátky ODS a TOP 09. I když se na ní nejspíš objeví i místostarosta Jaroslav Zatloukal, jeho dny na radnici jsou asi sečteny. Už i vrabci na střeše si totiž šuškají, že se chce vrátit do ředitelny Střední průmyslové, hotelové a zdravotnické školy. Jeho vyjádření však radnice po dotazech DOBRÉHO DNE neposkytla, na sérii otázek přišly jen tři věty od starosty. „Na radnici funguje dobře složený tým lidí, kteří rozjeli a dotáhli řadu projektů, které posunuly a posunují Hradiště dál. A pracovní partnery si většinou vybíráme podle fungující spolupráce, ne podle statistik. Detaily zveřejníme v pravý čas a společně se všemi, kdo se rozhodli jít do voleb pod společnou kandidátkou,“ reagoval Blaha.

Kancelář možná vyklidí také Ivo Frolec (KRUH), který je od roku 2014 neuvolněným místostarostou. Už do voleb nejde ani z pozice lídra, ale pravděpodobně zaujme místo v druhé desítce. Jedničkou je Radovan Jančář, ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana. „Místostarosta Frolec ještě kandiduje, ale už nemá ambice. Jelikož jsem byl naposledy dvojka, přirozeně jsem se posunul na pozici lídra,“ uvedl Jančář, který přiznal, že Topka přišla s nabídkou společné kandidátky. „Měli jsme jednání, ale nakonec se rozhodli pro vládní variantu,“ potvrdil s tím, že KRUH tradičně sází na konzervatismus a chce si udržet vydobyté pozice. „Nabízíme politiku pro občany, pravicovou, ale umírněnější. Věřím, že zůstaneme koaličním partnerem,“ říká lídr KRUH.

Lidovecký místostarosta Čestmír Bouda se už na radnici rozkoukal a chce pokračovat v rozdělané práci, ostatně je nově lídrem strany. Štafetu převzal od Tomáše Kaplana. „Před čtyřmi lety jsem byl na kandidátce třetí, posun do čela je logický vzhledem k pozici na radnici. Určitě chci pokračovat dál, beru to jako poslání, ale záleží na výsledcích voleb,“ prohlásil Bouda, který věří, že lidovci minimálně obhájí tři mandáty.

Stávající koaliční partnery doplní v boji o uherskohradišťskou radnici sedmička soupeřů.

Nestraníky pro Hradiště povede opět Jan Zapletal, současný zastupitel, který prozradil, že kandidátka je z 85 procent stejná jako před čtyřmi lety. Jen se trošku promíchalo pořadí. „Program zveřejníme v srpnu, určitě nejsme ochotní spolupracovat s každým, ale na druhou stranu jsme připraveni si i za cenu určitých ústupků zajistit místo v koalici, z opozice totiž nedokážete vůbec nic,“ poznamenal Zapletal.

Sociální demokraté před čtyřmi roky zaznamenali nejhorší volební výsledek od roku 1994 (5,53 %), který jim vynesl pouze jedno místo v zastupitelstvu. Získal jej až z předposlední pozice Ivan Karpeles, který je nově lídrem kandidátky. „Hradiště bych nikam neposunoval, k Brnu ani k Praze. Posunul bych naopak radnici k běžnému občanovi, který má mít v zastupitelstvu své zástupce i zastání,“ prohlásil Karpeles.

Změnu na pozici lídra hlásí i Česká pirátská strana, kterou do voleb povede Jakub Grós, zástupce iniciativy Čisté Hradiště, která bojovala za čistý plyn v mařatické teplárně. „Když jsem zjistil, jak to tady funguje, je spousta věcí, které potřebují zlepšit. Pracuju jako manažer, vedu skauty, určovat strategie, vize, to je moje parketa,“ uvedla jednička pirátů, které „kryjí záda“ současní zastupitelé František Elfmark a Jaroslav Ševčík. „Město se vylidňuje, chybí dostupné bydlení, v centru se má stavět spalovna, problémů je spousta. Lidi trápí i přístup radnice, její netransparentnost,“ zdůraznil Grós.

KSČM měla na kahánku. Ještě před pár týdny se zdálo, že nedá dohromady kandidátku. Ale nakonec spojila síly s SPD. „Neúplná kandidátka neměla smysl, to bychom raději nekandidovali. Už jen řešíme název, s jakým půjdeme do voleb,“ prozradil lídr Ivan Mařák.

Hnutí ANO povede Lukáš Němeček, aktuálně člen komise města pro informační a komunikační technologie. „Cílem je minimálně obhájit, ještě lépe vylepšit poslední volební výsledek, kterým byl zisk čtyř mandátů," prohlásila Jana Grygarová, šéfka místní organizace v Uherském Hradišti.

O důvěru voličů zabojují i Hradišťáci, nové nestranické uskupení, jehož lídrem je Michal Dvouletý, současný zastupitel, který se za Slovácko bije i v krajském zastupitelstvu. „Uherské Hradiště je skvělým místem pro život, je však nejvyšší čas zajistit, aby jím bylo i do budoucna. Rozvoj města se totiž takřka zastavil, na radnici se kupí hromady koncepcí a studií, z nichž se však zrealizovalo jen pramálo. Občany přitom trápí stále stejné problémy, parkování, přetížená doprava nebo stále nedostupnější bydlení,“ zdůraznil Dvouletý, který se při práci hodlá opřít především o otevřený dialog s občany. I proto ostatně uspořádal sérii diskuzních „hranatých stolů“.

Úplným nováčkem na politické mapě města měl být STAN, ale po kauze o údajné korupci je klidně možné, že kandidátku nepodá... „V současné chvíli je to stále otevřené, řesíme několik variant, ale asi se postaráme o překvapení,“ reagoval na dotaz DOBRÉHO DNE Aleš Durďák, krajský manažer hnutí STAN, který neprozradil ani jméno lídra. „Vyčkejte do 19. července, kdy je poslední termín na podání kandidátek,“ uvedl.

Tagy článku

TOPlist