Konec peněz pro spolky? Jasno bude v říjnu

Konec peněz pro spolky? Jasno bude v říjnu
Foto: sal
Zprávy 26 / 09 / 2011

Poslanci do měsíce rozhodnou, jestli nechají kulturu, sport, charitu i nadace bez financí

Nad financováním stovek neziskových organizací nejen z našeho regionu se minulý týden zatáhla černá mračna. Poslanci totiž odhlasovali v prvním čtení návrh zákona, který má zrušit povinnost loterijních firem odvádět peníze přímo na veřejně prospěšné účely. Tedy nadacím, spolkům, kulturním institucím, sportovním klubům, ale také např. zdravotně postiženým nebo handicapovaným dětem. Místo u potřebných by již od 1. ledna příštího roku měly peníze skončit v černé díře státního rozpočtu.
„Znárodnění“ peněz z loterií, které ještě nikdy v minulosti nemělo tak blízko k definitivnímu schválení, tak zvedlo ze židle nejednoho představitele spolků ze Slovácka. „S chystanými změnami zásadně nesouhlasím. Jsem přesvědčena, že jde o zcela jednoznačné zasahování do svobody regionů. Peníze by měly zůstávat dál v regionech a neměly by se odvádět do jednoho centra. Hrozba likvidace spolků a sdružení je velmi reálná,“ uvedla nejen za občanské sdružení Kunovjan etnografka Romana Habartová.
Stejně se na to dívá i František Miko, předseda okresního fotbalového svazu. Podle něj se chystá změna systému, který bez potíží a dlouhodobě funguje. „ČSTV nedá sportu nic, budoucnost nadací je nejistá,“ říká Miko. „Přitom kluby, a nejen ty fotbalové, jsou na nadační podpoře závislé. Nadační systém měl jasná pravidla, každý věděl, kdy a o co může požádat. Teď však nastává vakuum, ze kterého možná není cesty ven.“
Situace je o to vážnější, že definitivně by o schválení zásadní změny v nakládání s penězi z loterií měli poslanci hlasovat ještě v říjnu letošního roku. „Cílem je regulace hazardu obcemi a městy, jde o to vybrat co nejvíce peněz do státního rozpočtu. Ale jakou formou, to záleží na výsledku koaličních jednání, který ovlivní podobu zákona o dani z příjmu,“ je přesvědčen poslanec Petr Gazdík (STAN).
Jeho kolegové z parlamentu jdou však v odmítání „pražské centralizace“ ještě dál. „Říká se, že pokud jde koruna do Prahy, vrací se z ní zpět padesát haléřů. Přerozdělování tedy nepovažuju za nejšťastnější řešení,“ doplnil Jaroslav Plachý (ODS). „Peníze by se neměly odvádět do státního rozpočtu. S jejich dalším přerozdělováním z centra nesouhlasím. Problém vidím také v tom, že v republice nemají stejné podmínky všechny sázkové kanceláře. Novelu potřebuje především zdanění internetových sázek. Tady jsou domácí firmy jednoznačně v nevýhodě,“ myslí si poslanec Antonín Seďa (ČSSD).
Jak vše dopadne, je teď v rukou nejen regionálních poslanců, ale především početní většiny v parlamentu. „Pokud si poslanci a senátoři vydobyli normu, kterou tady chtěli léta mít a která bude znamenat vyšší zdanění loterií, tak s tím asi nic neuděláme. Ale sport, kultura a charita by si měly příspěvky pro své projekty vybojovat. Těm to bude chybět. Stát jim to nedá,“ konstatoval Ivo Valenta, zakladatel holdingu SYNOT.

autor: MICHAL DVOULETÝ, JAROSLAV CHUDARA
TOPlist