Kordárna hlásí problémy
Foto: iDobryDen.cz
Největší výrobní podnik na okrese podal k soudu insolvenční návrhy
Obavy, co bude dál, tíží stále více obyvatele Horňácka. Prakticky jediný veliký podnik v regionu, který je současně největším výrobním závodem na okrese Hodonín, velická Kordárna, totiž přiznává finanční problémy, a to velké. Ještě před dvěma lety byla přitom tato továrna brána jako pilíř stability, expandující do zahraničí.
Společnosti Kordárna, a. s., Kordservice SK, a. s., Slovenský hodváb, a. s., a Slovkord, akciová spoločnosť, patřící do skupiny Kord, podaly k soudu v České republice insolvenční návrhy ohledně zjištění úpadku a svou finanční situaci budou řešit reorganizací podle insolvenčního zákona. Cílem reorganizace bude zachování výroby, stabilizace finanční situace a vypořádání se všemi věřiteli reorganizovaných společností dle podmínek reorganizace, informoval o aktuálním stavu ředitel podniku Martin Prachař, který pokračoval: Společnosti se dostaly do složité finanční situace způsobené zejména rozvojovým investičním projektem na Slovensku, světovou hospodářskou recesí a s ní souvisejícím poklesem poptávky a vysokým úvěrovým zatížením.
Skupina Kord přitom ještě donedávna považovala investici na Slovensku za něco, co její pozici ještě více zesílí. V Senici jsme připravili projekt za dvě miliardy slovenských korun, který nám má zajistit do budoucna rozhodující část surovin nezbytných pro stabilitu Kordárny, řekl týdeníku DOBRÝ DEN S KURÝREM v říjnu 2006 generální ředitel skupiny Kord Martin Trn, který nechal většinu potřebných investic na Slovensku krýt úvěrem. Jeho splácení je ovšem kvůli krizi problematické a pociťují to už i samotní zaměstnanci.
Pracuji v továrně přes dvacet let, ale nikdy jsem neměl takový strach o budoucnost jako teď. Pokud bych přišel o práci, tak opravdu nevím, kdo by mne tady zaměstnal, protože sehnat práci v regionu je prakticky nemožné, uvedl Martin Lajza z Javorníka.
Starosta Velké nad Veličkou se o problémech podniku dozvídá podle svých slov zatím pouze zprostředkovaně. Věřím proto, že vedení podniku dělá vše pro to, aby se nemuselo propouštět. Kordárna je hnacím motorem regionu a nechci ani domyslet, co by to znamenalo, pokud by měla mít potíže. Stačí se podívat jen na řeč čísel. V dobách největšího rozkvětu podnik zaměstnával až tisíc dvě stě lidí, nyní jich má ve svých společnostech téměř tisíc a Velká nad Veličkou má přitom 3 500 obyvatel. Věřím proto, že se vše obrátí k lepšímu, říká starosta Jiří Pšurný.
Situaci v podniku bedlivě sleduje i ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva. Signály o problémech v podniku máme již od ledna. Žádné větší propouštění však dosud nahlášeno nemáme, tvrdí Šťáva.
To ovšem neznamená, že k propouštění nemusí dojít. Vyjádření Prachaře k podobným spekulacím přitom doslova svádí. Rozhodnutím soudu o úpadku nedojde k zastavení provozu podniku, ani zastavení výroby. V současné době management pracuje na přípravě reorganizačních plánů, které budou předloženy věřitelům ke schválení. Tedy nikde ani zmínka o tom, že se podnik vynasnaží zaměstnávat i nadále tolik lidí jako doposud.
Za současné problémy podniku může přitom částečně i stát svým macešským postojem k tuzemským investorům. Když totiž Kordárna v roce 2006 slavnostně otevírala novou impregnační linku za čtyři sta milionů korun, zdůraznil generální ředitel Trn podstatnou věc: Jako ryze český podnik jsme neměli možnost dosáhnout na žádné dotace ze státních či evropských fondů, což byl velký handicap oproti zahraničním investorům, kteří na dotace přitom měli nárok. Museli jsme tak nést náklady plně ve své režii.