Koronavir spolky o městskou dotaci nepřipraví

Koronavir spolky o městskou dotaci nepřipraví
Foto: Facebook  /  Radnice spolky o peníze nepřipraví, má to ale podmínku.
Staré Město Zprávy 05 / 11 / 2020

Spolky ve Starém Městě do pokladen nesáhnou, vracení dotací je nečeká! I když kvůli pandemii koronaviru odpískaly několik plánovaných společenských, kulturních nebo sportovních akcí, radnice je o účelově vyplacené dotace nepřipraví. Ale pod podmínkou, že změní účel žádosti.

„Vedení města je jasné, že spolky za zrušení akce nemohou, proto se snažíme upravit podmínky, aby nikdo dotace nevracel ani nebyl krácen,“ potvrdil Josef Bazala, starosta Starého Města, který spolkovou činnost považuje za důležitou součást městského života. Aktuálně je na území města registrováno více než padesát spolků.

Radnice jim dvakrát ročně poskytuje dotace, které slouží k financování činnosti, ale také pořádání akcí pro veřejnost. Třeba koštů, vystoupení na městských akcích nebo sportovních dnech. Jarní rozdělování dotačního koláče je určeno právě na pokrytí nákladů s pořádáním veřejných akcí. Jenže v drtivé většině je zrušil nouzový stav. Jen některé našly pozdější termín. „A to znamená, že dotace spolky nevyužijí k účelu, na jaký je získaly. Reálně tak hrozilo, že peníze městu povracejí,“ uvedl místostarosta Martin Zábranský. Černý scénář je však podle něj zažehnán. „Kontaktovali jsme jednotlivé spolky, aby provedly změnu v žádosti o dotaci a požádaly o finance na jinou akci nebo přesunuly původní termín, aby se nedostaly do kolize s podmínkami dotací,“ objasnil Zábranský.

Spolky ve Starém Městě jsou podle radnice většinou přímo závislé na financování z města, kraje a ministerstev. Bez dotačních prostředků dojde k otupění jejich činnosti. 

Tagy článku

TOPlist