Kotelna zatápí i lidem v ulici

Kotelna zatápí i lidem v ulici
Foto: fab  /  KOTELNA BLÍZKO DOMU - Brodský aquapark musí řešit problém s hlučnou kotelnou (objekt vpravo). Vyroste v ulici i šestimetrová zeď?
Uherský Brod Zprávy 13 / 10 / 2009

V uherskobrodském aquaparku měnili kotelnu. Faktury za vytápění té staré se staly neúnosné, a tak město instalovalo kotelnu plynovou. Jenže sotva se vyřešil jeden problém, vznikl nový. Kotelna je hlučná a jak při jejím otvírání přiznal i sám ředitel zařízení, v noci by mohla překračovat limity i o dvacet decibelů, a to už je pořádný rachot. To se samozřejmě nelíbí lidem z okolí. Nejhůře jsou postiženi Žáčkovi, kteří jsou jak se říká přímo na ráně. Vedení sportoviště sice už přijalo některá opatření k omezení hluku a počítá se i s technickými změnami, lidé se však pořád cítí jako vězni.
„Mně na celé té věci vadí přístup. Někde někdo něco udělal špatně, ale vydržet musí občan. Všichni se usmívají, říkají, jak se to řeší, ale my jsme tady zajatci něčího špatného rozhodnutí,“ říká nejbližší sousedka kotelny Táňa Žáčková. A co že jí to otravuje život?
„Kotelna vydává hučení, které mě prostě probouzí a už neusnu. Přes den je mi to jedno, ale v noci to nemůžu vystát. V práci jsem pak v poledne už vyřízená.“ V posledních dnech proběhla sice jednání o omezení provozu a dalších úpravách, ale i s těmito jednáními Žáčkovi moc spokojeni nejsou.
„S námi se totiž začal někdo bavit, až když manžel psal na radnici na stavební úřad a na hygienu. Do té doby se nikdo nezajímal, zda nás to neruší. Navíc jednání úředníci svolávají na polední hodiny a to já ani manžel nemůžeme stíhat. Co pak můžeme vyjednat, když tam musíme poslat babičku?“ kroutí hlavou sousedka hlučné kotelny. Stížnost se tedy dostala i na brodskou radnici.
„Výstavba plynové kotelny je investiční akcí centra Delfín. Tato organizace byla investorem a má smlouvu s dodavatelem díla, v níž jsou ustanovení i o odstranění kolaudačních závad. Takový nedostatek řádného provozu, jako je vysoká hlučnost, musí být vyřešen ve spolupráci investor, projektant, dodavatel,“ vysvětlil starosta Uh. Brodu Ladislav Kryštof.
První kroky provedlo už i vedení Delfínu. Omezili hodiny provozu a výkon zařízení. Navíc se jedná o celkové nápravě současného stavu.
„Abychom jako provozovatelé areálu co nejméně překračovali povolenou hlučnost z plynové
kotelny v době nočního klidu, upravili jsme provoz,“ uvedl ředitel Delfínu Vlastimil Šmíd.
K dnešku je tak kotelna od 22 hodin do tří hodin do rána mimo provoz.
Ve tři hodiny se kotelna spustí asi na třetinový výkon. O víkendu začne kotelna topit, ale i „hučet“ od páté ranní. To problém však nevyřeší.
„Zadali jsme dodavateli vyřešení problému hlučnosti osazením tlumiče hluku na
komín. Již se na zakázce pracuje a termín realizace máme do 15. listopadu,“ doplnil Šmíd.
„No, sice zatím udělali nějaké ústupky, ale vyřešené to není. Jestli si někdo myslí, že když se to spustí ve tři ráno, že je to v pořádku, tak není. Já bych měla ráda v noci klid. Navíc toto omezení si mohou dovolit, dokud je teplo. Jakmile se ochladí, nevím, zda na nás budou brát ohledy,“ poznamenala Žáčková, která ani moc nevěří tomu, že reklamace něco vyřeší.
„To mi na tom vadí nejvíc. Že jsme tady rukojmí. Občane, čekej, řeší se to. Ale i kdyby to pomohlo, pořád je to ještě skoro padesát dní, které se nevyspím. Navíc moc nevěřím tomu, že se to podaří vyřešit,“ myslí si své Žáčková.
Podle Delfínu si stěžuje jen jedna rodina.
„To, že to řešíme my, neznamená, že to nikdo jiný neslyší. Záleží, koho se u sousedů zeptáte. Navíc záleží i na tom, zda mají otevřená okna a podobně,“ myslí si Žáčková o tvrzení Delfínu, že to vadí jen jim, své. V centru pohybových aktivit však slibují, že na problému usilovně pracují.
„Naším hlavním cílem je co nejdříve problém vyřešit, finanční prostředky jsme
již na to vyčlenili,“ vzkázal ředitel Šmíd. Snad se rodina Žáčkova dočká klidného spaní dříve. Bohužel nebude to jejich jediný boj. S plánovanou výstavbou venkovních bazénů se totiž uvažuje o vybudování šest metrů vysoké odhlučňovací zdi, která by dělila Slováckou ulici od plaveckého areálu.
„Víte, my si připadáme jako nějací škudibíni, co si pořád stěžují, ale když se člověk neozve, tak na něj nikdo ohledy nebere. Udělat nám přímo před dům betonovou zeď, přes kterou do domu neprojde žádné světlo, je další ze „skvělých“ nápadů,“ uvádí Žáčková. Podle ní se budou ještě snažit, aby část zdi byla z plexiskla.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace