Koupaliště Horňácka v ohrožení

Koupaliště Horňácka v ohrožení
Lipov Zprávy 27 / 01 / 2009

V Lipově už museli zavřít brouzdaliště, velký bazén však chce obec udržet a myslí na víc!

Pověstný Damoklův meč značící možný zánik visí nad jediným veřejným koupalištěm na Horňácku, v Lipově. Koupaliště totiž nesplňuje přísné normy Evropské unie a radnice je postavena před dvojí možnost: buď jej zrenovovat, anebo uzavřít. Obec nechce zánik v žádném případě připustit, když se vydaří počasí, zamíří totiž na něj někdy i tisíc návštěvníků za den. Problémem však mohou být chybějící prostředky.
„Naše koupaliště neslouží jen našim občanům, ale sjíždějí se sem lidé z Louky, Velké nad Veličkou, Javorníka, obou Vrbek, Kuželova a dokonce i z Nové Lhoty. Máme zde totiž jediné fungující koupaliště na Horňácku a jsem přesvědčen, že je pro region důležité. Jeho renovaci proto považujeme za naši prioritu v nejbližších letech,“ uvedl starosta Lipova Ladislav Franta.
Za pravdu mu dává Pavel Hozák z Javorníka. „Když je horku, můžu se jít koupat leda tak na potok, na koupaliště do Lipova nebo až do Veselí nad Moravou, ovšem to už je dál. Lipov je proto pro mne ideální a když to jde a vyjde i počasí, tak tam jezdím.“
Obec si připravila projekt a zajistila si už i stavební povolení na plánovanou modernizaci. Při ní by mělo dojít ke zvýšení dna a zároveň ke zkrácení bazénu z padesáti na pětačtyřicet metrů. Výsledkem by měla být úspora vody i prostředků na nákup chemikálií. „Bazén má nyní objem přibližně 2 200 mł, pokud zvýšíme dno zejména v původní skokanské části, kde je nyní hloubka 4,5 metru, a zároveň bazén v nejhlubším místě zkrátíme, ušetříme přibližně polovinu vody. Bazén by tak byl mnohem rychleji napuštěn a voda by byla teplejší,“ vysvětlil starosta.
K větší teplotě vody v bazénu by mělo prospět i to, že ji Lipov chce ohřívat tepelným čerpadlem. Co je však důležité, chce opět zprovoznit dětské brouzdaliště. „V roce 2008 jsme jej již bohužel nemohli využívat, protože nám to hygiena zakázala, což se projevilo úbytkem maminek s dětmi. Chceme zde také nějaké skluzavky, masážní lavice a uvažujeme i o tobogánu, ale ten by byl až jako nadstandard,“ doplnil Franta.
Koupaliště v Lipově začala obec stavět na konci sedmdesátých let minulého století a do provozu jej uvedla v roce 1985. Obyvatelům Horňácka tak již slouží téměř čtvrt století. Kompletní rekonstrukce areálu by vyžadovala částku přibližně sedmdesáti milionů korun, ta nejnutnější asi třicet milionů. Obě varianty vysoce převyšují možnosti Lipova uhradit akci výhradně ze svých prostředků. Obec tak bude nyní čekat, jestli se jí podaří uspět s žádostmi o získání dotací. 

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace