Koupaliště ožije, promění se v relaxační zónu s přírodním biotopem
Foto: archiv / Koupaliště je zavřené od roku 2008, kdy se razantně zpřísnily hygienické podmínky.
Léta chátrající bývalé koupaliště v Osvětimanech ožije, revitalizace jej promění v relaxační zónu s přírodním biotopem, který umožní i koupání. Městys za proměnu areálu, který ještě na začátku tisíciletí sloužil vodním radovánkám, zaplatí zhruba 20 milionů korun.
„Koupaliště pouze chátrá, je zavřené od roku 2008, kdy se razantně zpřísnily hygienické normy. Zastupitelé samozřejmě zvažovali rekonstrukci, ale už tenkrát se odhadované náklady pohybovaly kolem dvaceti milionů, což bez dotace nebylo realizovatelné. A tak se jednu chvíli dokonce zvažovala výstavba čtyř rodinných domů,“ vrátil se v čase Aleš Pfeffer, starosta Osvětiman. Těžká technika se však na koupališti nikdy neobjevila, zabezpečený areál tak ležel ladem a zarůstal travou…
Už brzy ale znovu ožije. Městys totiž dosáhl na dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, se kterou chátrající areál promění v relaxační zónu s přírodním biotopem. „Z původního areálu zůstane jen díra po bazénu, který vystřídá vodní nádrž, místo brouzdaliště vznikne mokřadní tůň. Z povrchu zemského zmizí i původní šatny s toaletami,“ potvrdil Pfeffer s tím, že projekt počítá také s hygienickým zázemím a převlékárnami pro návštěvníky.
Koupaliště v Osvětimanech bylo postavené v 60. letech minulého století v akci Z a stalo se vyhledáváním terčem letních radovánek. Kromě hlavního bazénu se skluzavkou návštěvníci měli k dispozici brouzdaliště, beachvolejbalové hřiště, dětské hřiště s pískovištěm a pingpongový stůl. „Na koupaliště jsem chodil každé léto, bylo to fajn. Jiná navíc byla poměrně daleko,“ zavzpomínal jeden z obyvatel Osvětiman.
„Odhadované náklady se pohybují kolem dvaceti milionů korun, z ministerstva máme přiklepnutou dotaci 14 milionů. Rozdíl pokryjeme z rozpočtu,“ vysvětlil financování Pfeffer. Přírodního biotopu se v Chřibech dočkají do konce roku.