Koupil si novinový stánek, aby zachránil historii

Koupil si novinový stánek, aby zachránil historii
Foto: pas  /  Typicky červeno-bílý stánek s mřížemi je už opravdu unikum.
Uherské Hradiště Zprávy 01 / 07 / 2024

I když je už minimálně deset let zavřený, z povrchu zemského nezmizí. Historický novinový stánek v ulici Mánesova totiž zachránil před likvidací Bohumil Michalec ze Starého Města, který sáhl do úspor a koupil jej od bývalé majitelky. Aktuálně jej postupně opravuje a nevyloučil, že jej časem zprovozní.

„Stánek v ulici stojí snad 75 let, už byl v hodně zuboženém stavu, léta jen chátral a majitelka počítala s jeho odvozem do sběrných surovin. Jenže podobný už prakticky neuvidíte, jde o kus historie,“ zdůraznil Michalec. „Trafika sloužila lidem od padesátých let, při cestě do zaměstnání se zastavili a koupili noviny nebo cigarety,“ zavzpomínal.

Typicky červeno-bílý stánek s mřížemi je už opravdu unikum, dnes už klasické novinové stánky neexistují. Převálcovaly je kamenné trafiky. „Když jsem viděl, v jakém je stavu, kontaktoval jsem majitelku, se kterou jsem se nakonec domluvil na obchodu. Hlavně jsem jej chtěl zachránit, vždyť stánek slouží i jako orientační bod pro rozvoz balíků nebo obědů. Žádný podnikatelský plán nemám,“ svěřil se Michalec, který už je v důchodu.

Jelikož ale podnikal v oboru pokrývač, tesař, klempíř, vlastními silami postupně stánku navrací ztracenou tvář. Z městského úřadu si vyžádal původní projekt, podle kterého provedl venkovní nátěr a opravil střechu. „Už jsem udělal kus práce, na pohled je stánek zase jako nový. Ještě potřebuje vnitřní úpravy, ale nic mě netlačí, bavím se tím. O obnovení provozu zatím nepřemýšlím, ale není to vyloučené,“ prozradil nový majitel.

Jestli znovu otevře, tak určitě nevsadí na prodej alkoholu ani cigaret. „Nekouřím a nepiju, navíc bych jenom přilákal místní bezdomovce. Vymyslím něco prospěšného pro místní a hlavně něco, co splní náročné podmínky hygieny. Stánek nemá vodu, jen elektriku. Ale to je zatím hudba budoucnosti,“ dodal aktivní senior.

Jak vypadal stánek před opravami?

Tagy článku

TOPlist