Kovozoo už neděsí, zvony se utišily

Kovozoo už neděsí, zvony se utišily
Foto: sal  /  Děti zvony lákají, ale není už tak jednoduché je pořádně rozeznít.
Staré Město Zprávy 15 / 08 / 2017

Když majitelé Kovozoo ve Starém Městě odkoupili litinové zvony z kostela svaté Kateřiny v Lidečku u Vsetína, neměli ani tušení, jak si „zavaří“. Jejich instalováním v království zvířat ze šrotu totiž strhli lavinu stížností obyvatel bydlících v blízkém okolí. Rány do zvonů byly podle nich ohlušující...
„Hlučnost a stížnosti lidí se objevily až s příchodem letních prázdnin, kdy do areálu míří velké množství návštěvníků. Problém jsme však ihned začali řešit, takže se hlučnost zvonů snížila na minimum a aktuálně už nikoho neobtěžují. Opět jsou jen příjemnou raritou Kovozoo,“ tvrdí Petra Polášková, mluvčí společnosti REC Group, vlastníka vyhledávaného areálu.
Tři litinové zvony vyrobené v roce 1949 pro kostel svaté Kateřiny v Lidečku se v areálu Kovozoo objevily v dubnu. Společnost REC Group je získala jako kovový odpad určený k přetavení v hutích. „Jenže nám bylo líto je zlikvidovat. A proto jsme je vystavili jako trvalou připomínku krásné řemeslné práce,“ vysvětlila Polášková. Zvonice se třemi zvony se ihned stala atrakcí, která ale nepotěšila obyvatele. Srdce zvonů totiž bušilo jako o závod… „Každý si to chtěl vyzkoušet, kdykoliv a třeba i několikrát. Zvony tak vyzváněly od rána do večera. Už si dokonce stěžovali i zaměstnanci nedaleké čerpací stanice. A vůbec se nedivím. Když jsem tam byl s vnučkou, udělalo to takovou ránu, až jsme se lekli,“ říká Josef Bazala, starosta Starého Města. „Po sobotní práci na zahradě jsem měl hlavu jako meloun, opravdu nic příjemného. A co vím, stěžují si i řidiči. Když jedou kolem s otevřeným okýnkem, nestačí se divit,“ prohlásil před časem jeden z obyvatel, který odmítl zveřejnit jméno.
Problém se zvony podle něj eskaloval vždy o víkendu. „Jejich zvuk v týdnu ještě eliminoval hluk z dopravy, ale v sobotu a v neděli, kdy je provoz výrazně menší, už lidi obtěžoval. Zvlášť když je Kovozoo o víkendu otevřené až do sedmé hodiny večerní,“ potvrdil Bazala.
Od srpna je ale klid, stížnosti jsou minulostí. „Nejvyššímu zvonu jsme odstranili lano, takže už nevydá ani hlásek. Srdce zbylých zvonů jsme obalili, čímž jsme nárazy utlumili, a rovněž jsme odstranili lana, která návštěvníky dříve vybízela k dlouhému vyzvánění,“ uvedla k provedeným protihlukovým opatřením Polášková s tím, že zvony jsou kulturní památkou.

autor: PETR ČECH
TOPlist