Kozí, Kříb, Újezda, Zahrady. Na mapě nejsou, ale každý je zná

Kozí, Kříb, Újezda, Zahrady. Na mapě nejsou, ale každý je zná
Foto: Ilustrační foto  /  V Záhorovicích nemají klasickou mapu s názvy jednotlivých ulic, ale pouze s domy s čísly popisnými. To se má nejpozději do roku 2022 změnit.
Záhorovice Zprávy 24 / 10 / 2019

Na 13 milionů korun přijde v Záhorovicích vznik nové obecní čtvrti. Pracovně se lokalitě pro novou výstavbu, v tomto případě vyčleněné pro třináct rodinných domů, říká Zahrady III. I když jde o v pořadí už třetí část záhorovických Zahrad, na mapě žádnou z nich nenajdete. To proto, že v obci s 1 040 obyvateli nemají klasickou mapu s názvy jednotlivých ulic, ale pouze s domy s čísly popisnými. To se ale podle starosty Miroslava Andrlíka nejpozději do roku 2022 změní.
„Existuje u nás spousta slangových označení ulic a uliček, která se mezi obyvateli vžila. Když někomu řeknete Zahrady, každý ví, kde je najde. Uvažujeme tedy o tom, že se postupnými kroky dobereme ke standardu, tedy klasickému názvosloví jednotlivých ulic. Předpokládám, že do konce našeho současného mandátu, který končí v roce 2022, to bez problémů stihneme,“ říká starosta Andrlík.
A vypočítává, co nové zastupitelstvo po svých předchůdcích loni v říjnu „zdědilo“. „Pokračujeme v dokončení důležitých akcí, které ještě zajišťovalo minulé vedení obce. Jedná se o vylepšení chodníků v ulici známé jako Újezda. V rekonstrukci je také ulička přezdívaná Kozí a ulice, které se říká Kříb,“ přibližuje starosta. Na podzim máme na programu revitalizaci menšího obecního sadu, který stojí poblíž prodejny Jednota. „Právě tady v rámci revitalizace vysadíme původní ovocné stromy, hlavně třesně a švestky. Výsadbu chceme pojmout netradičně. Možnost zasadit si svůj strom dostanou rodiče s dětmi,“ prozradil Miroslav Andrlík.
Podle starosty je klíčovou akcí letošního roku dokončení příprav na vznik lokality Zahrady III. „Letos v létě jsme v rámci jednání zastupitelstva schválili výkupy pozemků. V ideálním případě chceme do konce letošního roku lokalitu rozparcelovat a v nadcházejícím roce pak připravit projektovou dokumentaci na vznik inženýrských sítí. Tedy rozvodů vody, plynu a elektřiny. Zatímco výkupy nás přijdou na tři miliony, stavba sítí si vyžádá určitě devět až deset milionů korun,“ uvedl.
Dělníci by měli s pracemi začít už příští rok. Pokud jde o zájem stavebníků, lidé mají o bydlení v Záhorovicích zájem. Starosta řekl, že obec nabídne parcely přednostně místním, po čtvrt roce pak dalším zájemcům. „Už nyní se hlásí čtyři zájemci odjinud, stejný počet je také od místních rodin. Takže není pochyb o tom, že parcely na výstavbu prodáme,“ věří Miroslav Andrlík.

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist