Kraj investoval do domova 33 milionů. A klidně se ho zbaví!
Foto: ilustr. web / To bylo zkraje roku slávy, když Zlínský kraj v Nezdenicích slavnostně otevíral nové oddělení se zvláštním režimem. Podle nového krajského záměru by domov měla nově vlastnit obec.
Domov pro seniory v Nezdenicích. Obrazně řečeno, jedna z výkladních skříní sociální politiky Zlínského kraje. Instituce, do které hejtmanství investovalo zcela nedávno 33 milionů korun! A to všechno proto, aby tady od letošního února mohla začít fungovat speciální sociální služba, takzvaný domov se zvláštním režimem. Ta je určena pro lidi se sníženou soběstačností kvůli duševnímu onemocnění, závislosti na návykových látkách, Alzheimerovou nemocí a dalšími druhy stařeckých demencí. Jenomže dnes je domov stejně jako dvanáct dalších na indexu. Přesněji řečeno na seznamu domovů, které podle už schváleného záměru krajské rady mají změnit poskytovatele sociálních služeb. Hejtmanství chce svoji roli předat jiným a samotné se proměnit v krajského koordinátora.
Pro vznik nové služby byly nutné stavební úpravy. Vyžádalo si to investiční akci v předpokládané výši přibližně 33 milionů korun. Změny se dotkly také venkovních prostor, kde se budou klienti moci pohodlně a bezpečně pohybovat, vysvětlovala na začátku roku radní pro sociální oblast Michaela Blahová, jejíž tým chystaný záměr vypracoval. Michaela Blahová obhajuje záměr tím, že snahou Zlínského kraje je snížit počet lůžek v pobytových zařízeních tak, aby staří lidé zůstávali spíš u svých rodin. To je hlavní důvod chystaných změn, tvrdí radní.
Stále nechápu pointu hejtmanství zbavit se fungujícího domova, říká Aleš Liška, vedoucí nezdenického zařízení. Jeho předchůdce Jaroslav Kopper, který vedl domov v letech 2007-2013, na jedno z možných vysvětlení upozorňuje.
Především jsem přesvědčen o tom, že krajem prosazovaný model není možné zrealizovat. Obce nejsou schopny vést tak velká zařízení, jakým je domov v Nezdenicích. Finančně by to nezvládlo ani případné spojení sousedních obcí Záhorovice, Nezdenice, Šumice a Rudice. Rozpočty vesnic jsou nízké, a pokud by se objevila třeba havárie pračky, oprava v nezdenickém případě přijde na 200 tisíc korun. I kdyby kraj nabídl prodej za korunu, tak to obec nezvládne. Provoz by byl neustále ztrátový, upozorňuje Jaroslav Kopper. A dodává: Osobně v záměru vidím pokus o privatizaci zařízení. Případně přesun do formy společnosti s ručením omezeným. Možná se předání domova chystá pro Charitu…
Ředitel brodské Charity Petr Houšť zdůraznil, že se k žádnému jednání na dané téma neschyluje. Teoreticky, a to slovo zdůrazňuji, bychom se o poskytnutí služeb v domově v Nezdenicích mohli postarat. Ale pouze a výhradně za předpokladu, že by vlastníkem nemovitostí zůstal kraj nebo svazek obcí. Ale musím zopakovat. Nikdo dosud žádný požadavek nevznesl, řekl Petr Houšť.
I když mají krajští zastupitelé rozhodovat o záměru až v září, problém s sebou už dnes nese jeden nepříjemný vedlejší efekt. Kromě obcí sdílí obavy o budoucnost také samotní klienti sociálních zařízení.
Senioři se začínají bát. Obavy panují především z toho, že v případě vlastnických změn domovů přijdou o standard, na který jsou zvyklí. Současné stresy mohou mít neblahý vliv na jejich zdravotní stav, říká jedna z pečovatelek, jejíž jméno redakce zná. A dodává, že obavy z blízké budoucnosti se rychle vkrádají také mezi personál. Pokud totiž přestanou platit tabulkové platy, což v případě přesunu pod křídla soukromých poskytovatelů služeb hrozí, škrty se zcela jistě dotknou také počtu zaměstnanců.