Krajská opozice se bouří, demokracie prý dostává na frak!
Foto: ilustr., web
Zemětřesení v dozorčích radách nemocnic, zřizovaných Zlínským krajem, zapůsobilo na opoziční zastupitele stejně jako toreadorova červená muleta na býka. V devítičlenných kontrolních orgánech už totiž nemají žádné zastoupení, čímž podle nich dostávají na frak principy demokracie. A proto hejtmana Stanislava Mišáka žádají o svolání mimořádného zastupitelstva.
Krajská koalice ČSSD, KSČM a SPO Zemanovci vyloučila opozici z dozorčích orgánů všech čtyř krajských nemocnic. Opozice tak přichází o možnost kontrolovat dění v obchodních společnostech, což zejména ve vztahu k Uherskohradišťské nemocnici, kde probíhají zásadní investiční akce, považuji za nešťastné. Krajská koalice jasně ukázala, jak to myslí s demokracií, prohlásil Stanislav Blaha, krajský zastupitel a místostarosta Uh. Hradiště. Koalice de facto zrušila veřejnou kontrolu nad hospodařením krajských nemocnic, uvedl Ondřej Benešík, další koaliční zastupitel a starosta Strání. Krok považujeme za krajně znepokojující. Zvlášť v době, kdy kumulovaná ztráta Baťovy nemocnice dosahuje zhruba půl miliardy korun a v Uherskohradišťské nemocnici probíhá investice do centrálního pavilonu za skoro půl miliardy, pokračuje Benešík.
Šestnáct opozičních zastupitelů KDU-ČSL, Starostů a TOP 09 a ODS proto před týdnem požádalo hejtmana Stanislava Mišáka o svolání mimořádného zastupitelstva s jediným bodem - Vyloučení zástupců opozice z dozorčích a kontrolních orgánů krajských nemocnic. Základním principem fungování demokracie je, že koalice vládne a opozice její činnost kontroluje. Když to teď koaliční strany porušují, obávám se, že chtějí krajská zdravotnická zařízení využít k černému financování stranických pokladen, soudí Petr Gazdík, předseda zastupitelského klubu Starostů a TOP 09. Jiné vysvětlení pro bezprecedentní krok koalice prý nemá.
Jestli opozice s žádostí uspěje, je otázkou. A když, tak mimořádné zastupitelstvo složení dozorčích rad jen těžko změní. Jde o rozhodnutí koaličních partnerů. Hlavním důvodem změny je zvýšení akceschopnosti dozorčí rady při snížení osobních nákladů nemocnic, prohlásil Lubomír Nečas, náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný za oblast zdravotnictví, který připustil, že Zemanovci setrvání opozice zvažovali. Ale koaliční partner nesouhlasil, což jsme respektovali, doplnil Nečas. V dozorčích radách tak zůstali čtyři zaměstnanci nemocnice, jeden odborník na oblast zdravotnictví a čtyři reprezentanti krajské koalice.