Kreml prý poukazuje na stav věznice, starosta podal trestní oznámení

Kreml prý poukazuje na stav věznice, starosta podal trestní oznámení
Foto: www.mestouh.cz  /  Soukromý objekt na hlavní křižovatce v Uherském Hradišti se změnil na Kreml...
Uherské Hradiště Zprávy 14 / 07 / 2020

Obří světelná reklama v podobě azbukou psaného nápisu Kreml s rudou pěticípou hvězdou, která od úterý září z fasády soukromého objektu na náměstí Míru v Uherském Hradišti, pobouřila obyvatele města. Na dům v městské památkové zóně jej nainstaloval jeho majitel, který nejspíš porušil legislativu. Starosta Stanislav Blaha už dokonce podal trestní oznámení.

„Rudé pěticípé hvězdy tady nemají co dělat. Autor porušil zákony, takže jsem podal trestní oznámení. Nejsme přece v Sovětském svazu,“ burácel na Facebooku Blaha. „Iniciativu nechápu, umístit rudý nápis Kreml a hvězdu vedle budovy věznice s pohnutou minulostí je přinejmenším nešťastné. Snad se to brzy vysvětlí,“ reagoval Jaroslav Ševčík, starosta TJ Sokol Uherské Hradiště a zastupitel města.

Stanislav Blaha se ihned obrátil na policii s podezřením ze spáchání trestného činu založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. „Okolnosti iniciativy neznám, přesto ale považuji za nepřípustné, aby na budovu v městské památkové zóně a v bezprostřední blízkosti areálu bývalé komunistické věznice byla umísťována jakákoliv totalitní symbolika,“ zdůraznil už v oficiálním prohlášení starosta města.

Umístění světelného nápisu podle něj vyžaduje povolení stavebního úřadu a požehnání orgánu památkové péče. „Stavební úřad už vyzval vlastníka k podání vysvětlení. Až pak může podniknout další zákonné kroky,“ dodal Blaha.

Vlastníkem nemovitosti je společnost Simexco. Rudý nápis Kreml má podle jednatele upozornit na chátrání bývalé věznice. „Její stav je žalostný, přitom už je třicet let od pádu komunismu. Ale chápu reakce některých lidí, věznice je choulostivé téma. Ale nejde jen o ni, nápis má vícero souvislostí,“ reagoval pro DOBRÝ DEN Vilém Kubiš, jednatel společnosti, který přiznal, že si neuvědomil rozkol s památkovou zónou. „Ale stále je to naše budova,“ podotkl Kubiš. A proč na věznici upozornil zrovna nápisem v azbuce Kreml? „Místní a přátelé tak věznici říkají,“ vysvětlil pětačtyřicetiletý jednatel. „V užším kruhu přátel možná, ale jinak je to vyloučené,“ reagovala na údajně zažité pojmenování věznice Blanka Rašticová, historička Slováckého muzea.

Na použití azbuky na světelném zařízení nevidí Kubiš nic protizákonného, z trestního oznámení obavu nemá. „Máme svobodu, demokracii. Rudé hvězdy jsou na spoustě dalších míst, nejde o zakázaný symbol. Tak ať je sundají všichni, nebo nikdo,“ říká Kubiš, který je však i jednatelem firmy s nevšedním názvem RVHP, sídlící ve stejném domě jako „Kreml“… Za totality šlo o zkratku pro Radu vzájemné hospodářské pomoci, která měla pod palcem řízení ekonomiky bývalého východního bloku. „Je přece demokracie, firmu je možné nazvat jakkoliv. Copak když si koupíte Ladu, tak je to taky špatně?“ nechápe kritiku podnikatel. Když mu ale úřad nařídí, že „Kreml“ je v rozporu se zákonem, tak jej odstraní. Jinak prý nemá důvod.

„Trestní oznámení jsme přijali, vyhodnotíme jeho obsah a zvolíme další postup,“ komentovala kauzu Lenka Javorková, mluvčí krajské policie.

autor: Petr Čech

Tagy článku

TOPlist