Kriminalita klesá, pachatelé nemají na růžích ustláno
Foto: Ilustrační foto: archiv / Policisté na Uherskohradišťsku objasní 72 procent všech trestných činů, patří k nejlepším v zemi!
Dobrá zpráva, kriminalita na Uherskohradišťsku klesá! Pachatelé si loni na konto připsali 1 189 trestných činů, což je o 58 méně než v roce 2019. Spravedlnosti uniká zhruba každý čtvrtý, objasněnost totiž spadla ze 73,8 na 72 procent. Slováckem neotřásla žádná vražda, čtyřikrát ale policie šetřila třeba znásilnění.
„Hlavní příčiny poklesu kriminality spatřujeme v mimořádných a krizových opatřeních a vyhlášeném nouzovém stavu kvůli pandemii koronaviru, která způsobila menší mobilitu osob. Nepatrný podíl na statistice má i novela trestního zákona, která u některých trestných činů zvýšila hranici způsobené škody z pěti na deset tisíc korun,“ uvedla Lenka Javorková, mluvčí krajské zlínské policie, s tím, že Zlínský kraj dosáhl nejlepší objasněnosti v Česku (67,61 %) a obhájil tak prvenství z let 2018 a 2019.
Lví měrou se o parádní vysvědčení postarali policisté na Uherskohradišťsku, kteří se pyšní objasněností 72 procent.
Z policejních statistik vyplývá, že trestná činnost poklesla ve všech sledovaných kategoriích. Ze 752 stíhaných osob bylo 633 mužů, 116 žen, tři právnické osoby, 279 recidivistů a 61 cizinců. „Třiatřicetkrát se trestného činu dopustily děti, jedenáct pachatelů přitom ještě ani nemělo občanský průkaz,“ doplnila Simona Kyšnerová, mluvčí uherskohradišťské policie, podle které 322 pachatelů „hřešilo“ pod vlivem alkoholu a omamných a psychotropních látek.
Slováckem loni neotřásla žádná vražda, ubylo i násilných trestných činů, kterých policisté řešili 145. Ve statistikách figuruje úmyslné ublížení na zdraví (74x), nebezpečné vyhrožování (24), porušování domovní svobody (15) nebo vydírání (7). „Počet mravnostních trestných činů se zastavil na čísle 23, pětkrát jsme třeba šetřili pohlavní zneužívání, čtyřikrát znásilnění,“ zmínila Kyšnerová.
Tradičně nejvíce kriminalisty zaměstnávají majetkové prohřešky (352), pachatelé se vloupávali do firem, obchodů, restaurací, chat, domů, bytů i vozidel, odkud brali, co jim padlo do ruky. Žně mají stále i kapsáři, ale i zloději aut (19) nebo jízdních kol (26). V závěsu jsou hospodářské trestné činy (137), kterým vévodí úvěrový podvod (51), podvod (20), neoprávněné držení platební karty (14) a zpronevěra (9). „Případy jsou většinou velmi rozsáhlé a složité. Charakteristické jsou i vysoké škody na majetku a skrytá jednání, která často vyplavou na povrch až po delší době,“ poznamenala mluvčí s tím, že policie zadržela majetek a zboží z trestné činnosti za více než dva miliony korun.
Jako hub po dešti přibývá maření výkonu úředního rozhodnutí (89), což je vesměs vizitka řidičů, kteří usedají za volant i přes soudem vyslovený zákaz. Ve 170 případech pak vyrazili na silnice pod vlivem alkoholu nebo drog.
„Co se týká samotné drogové trestné činnosti, odhalili jsme bezmála tři desítky případů, ve dvaceti se pachatelé dopustili nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Nejčastěji se jednalo o pervitin a marihuanu,“ uzavřela Kyšnerová.