Kroniku psala srdcem, dlouhých 34 let

Kroniku psala srdcem, dlouhých 34 let
Foto: sal  /  Hana Rathúská
Uherské Hradiště Zprávy 22 / 11 / 2016

Kronika Uherského Hradiště má novou „mámu“. Hana Rathúská se totiž po dlouhých čtyřiatřiceti letech vzdala náročné role kronikářky. „Sil už mi ubývá, je čas předat štafetu mladším,“ vysvětlila žena, která se nesmazatelně zapsala do historie města. Její podpis zdobí 34 více než dvousetstránkových kronik.
„Když jsem nahlédla do kroniky z roku 1980, která měla dvacet stránek, z toho tři jen polepené výstřižky z novin a fotografiemi, tak jsem byla v šoku. To byla hrůza, kterou už jsem nechtěla vidět. A proto jsem se chopila iniciativy,“ vzpomíná Hana Rathúská, která tenkrát pracovala ve Státním okresním archivu v Uherském Hradišti. Do práce kronikářky se „zakousla“ a postupem času i zamilovala. Dělala ji s láskou, psala srdcem. „Město jsem si natolik oblíbila, že už bych nedokázala žít jinde,“ vyznala se dnes už bývalá kronikářka.
V roce 1981 netušila a ani nepřemýšlela, jak dlouho u psaní dějin města vydrží. „Jen jsem věděla, že to chci dělat. Když jsem začínala, lidé byli vstřícnější. Jenže postupně zavřeli pusy, takže jsem informace získávala od známých a známých známých, nebylo to jednoduché. Kolikrát části textu zastavila cenzura. Ale dnes už jsme zase trošku někde jinde,“ říká s úsměvem třiasedmdesátiletá seniorka. Žádná „její“ kronika nemá méně než 200 stránek, hřbety „nakynuly“ hlavně s příchodem výpočetní techniky. „To víte, na stroji si člověk všechno dvakrát rozmyslel, jenže počítač vyloženě sváděl k obšírnějšímu psaní. Ale stojím si za každým slovem. A jestli je tam nějaký překlep? Kdo to bude číst…“ směje se. Nejbohatší jsou podle ní kroniky v kapitole veřejný život a kultura. Nejzábavnější čtení zase nabízejí střípky z policejního deníku. „Třeba si pamatuju, jak se pán v podroušeném stavu vysvlékl u kašny na Mariánském náměstí, prádlo si v ní vypral a následně oblékl. To už si ale pro něj přišla policie,“ vytahuje z rukávu jednu ze vzpomínek.
„Paměť mi zatím slouží, takže vím přesně, co jsem napsala. Jen si někdy říkám, že jsem to mohla napsat jinak,“ zamýšlí se Hana Rathúská, která si za 34 let života s kronikou vysloužila i uznání vedení města. „Vždy dokázala s obdivuhodnou citlivostí i pečlivostí podat pravdivý a detailní obraz o životě ve městě, čímž se nesmazatelně zapíše do jeho historie. Její zápisy, poznámky se stanou jedním z nejdůležitějších podkladů při pátrání historiků třeba za sto, ale i více let. V roli kronikářky Hana Rathúská zúročila svůj zájem o historii, ale i kulturní, společenské a politické dění ve městě,“ smekl Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Novou kronikářkou města je Magdalena Čoupková.

autor: PETR ČECH
TOPlist