Krupobití rozesmutnilo vinaře, zachrání aspoň část úrody?

Krupobití rozesmutnilo vinaře, zachrání aspoň část úrody?
Foto: Ilustrační foto
Uherskohradišťsko Zprávy 18 / 06 / 2018

Oči pro pláč zůstaly vinařům v Polešovicích po úterní patnáctiminutové bouřce, která se přehnala nad Uherskohradišťskem. I když škody ještě nevyčíslili, nepůjde o zanedbatelné částky. Bobule jsou totiž pomlácené od krup…
„Byl to masakr,“ komentoval krupobití Jaroslav Vaďura, majitel rodinného Vinařství Vaďura. Největší škody sčítá v trati Míšky nad kostelem. „Bobule už rezaví, jsou vidět semínka. Stopky jsou zase nakřáplé, takže bobule zůstanou bez výživy… Odrůda Sevar je třeba už teď z třetiny na zemi,“ posteskl si Vaďura, který už událost nahlásil pojišťovně.
Za čtvrt hodiny v Polešovicích napadlo asi 20 milimetrů vody, všude se válely kroupy. O fatálních následcích hovoří i Zdeněk Habrovanský, jednatel Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích. „Ještě včera jsem říkal, že máme krásnou násadu, ale ještě není sklizeno. A dneska už máme sklizené… Bobule jsou popraskané, jsou vidět pecičky, což je zlé. Je to vstupní brána pro infekce a plísně,“ postesk si Habrovanský.
Průtrž mračen zasáhla desítky hektarů vinic, v některých místech se škody odhadují až sedmdesátiprocentní. Vinaři ale udělají maximum, aby co největší část úrody zachránili. „Zkusíme postřiky a budeme bojovat o každý hrozen,“ shodují se.

TOPlist