Kryštof: Nová koalice v Brodě je plivnutí voličům do tváře

Kryštof: Nová koalice v Brodě je plivnutí voličům do tváře
Uherský Brod Zprávy 25 / 10 / 2010

Po dvanácti letech zamíří uherskobrodský starosta Ladislav Kryštof z ČSSD do opozice. A to i přesto, že volby ve městě vyhrála s náskokem deseti procent jeho ČSSD, která navíc získala i rekordní počet 9 mandátů.

Jak hodnotíte situaci, která vznikla v povolebním vyjednávání? Není obvyklé, aby vítězná strana skončila v opozici.
Výsledek neodráží přání voličů a je to v podstatě plivnutí do jejich tváře. Lidé, kteří k volbám přišli, dali najevo, že si přejí pokračování naší práce.
Proč skončila povolební jednání krachem pro ČSSD?
Do vyjednávání jsme vstoupili s pokorou s tím, že respektujeme sílu ostatních stran. Nejprve se rýsovala koalice s lidovci. Těm se však zdálo 14 hlasů málo, proto jsme chtěli ještě oslovit některou z dalších stran. Tak jsme se dohodli v úterý večer. Proto jsme ani ve středu již nevyjednávali. Ve čtvrtek za mnou však konkurenti přišli s tím, že se již dohodli.
Už víte, jaká bude vaše budoucnost?
Podle zákona se mohu vrátit do posledního zaměstnání, tedy k práci inženýra. Zatím však zvažuji různé varianty. Ještě jsem se nerozhodl, kde zakotvím.
Jsou tedy i jiné varianty než vaše původní profese? Údajně byste měl zamířit do zdravotnictví. Je to pravda?
Lidé si povídají leccos. Návrat ke své profesi v České zbrojovce kladu zatím na první místo.
Podařilo se vám ve funkci starosty prosadit něco, na co budete obzvlášť vzpomínat?
Těžko za těch dvanáct let vybrat jednu věc, ale určitě mám dodnes dobrý pocit, že se podařilo prosadit tisícikorunový příspěvěk pro maminky za nově narozeného občana. Víte, když se narodí dítě, tak rodiče  hned dostanou složenku, že ho podle zákona musí přihlásit k platbě za popelnice. Tímto příspěvkem snižujeme špatný pocit, že po radostné chvíli vám hned přichází složenka. Je to i snaha udržet zde mladé lidi. Osobně si vážím každého občana.
Za těch dvanáct let jste se setkal s mnoha známými lidmi. Je nějaké setkání, na které rád vzpomínáte?
Zajímavých lidí byla spousta. Na jednu výjimečnou situaci však přesto vzpomínám. Měl jsem možnost setkat se s japonským císařem a císařovnou. Obrovsky mě překvapilo, jak jsou to normální a skromní lidé.
Je něco, kvůli čemu je radost být starostou?
Největším přínosem byla možnost setkávat se se spoustou lidí. Našli se samozřejmě i notoričtí stěžovatelé. Největší přínos vidím v tom, že člověk má možnost realizovat své nápady a představy o fungování města. Když se pak třeba podaří získat i finance na nějaký projekt, je to dobrý pocit.
Čemu se budete věnovat jako zastupitel?
Jako krajský zastupitel působím v komisi pro strategický rozvoj. Proto bych tyto své zkušenosti rád uplatnil i při práci v brodském zastupitelstvu. Tam bych mohl být pro město platný. 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace