Kryštof: Starosta kolaboruje s advokátem žalující strany

Kryštof: Starosta kolaboruje s advokátem žalující strany
Foto: ilustr. web
Uherský Brod Zprávy 28 / 07 / 2016

Korespondenční přestřelka mezi brodským zastupitelem Ladislavem Kryštofem a starostou Patrikem Kunčarem dostala nový rozměr. V prozatím posledním e-mailu, adresovaném v pondělí 18. července všem 27 zastupitelům města a vybraným zástupcům médií, se exstarosta Kryštof opřel do svého nástupce nebývalou silou. Viní ho z kolaborace s advokátem dominikánů, kteří město dál žalují.
Připomeňme, že Kryštof coby zástupce opoziční ČSSD kritizuje červnové rozhodnutí brodské koalice, která schválila dar dominikánskému řádu v podobě klášterní zahrady. Zatímco koaliční partneři tvrdí, že řád získal zpět pozemek, který mu historicky vždy náležel, tak opozice hovoří o nehospodárnosti. Vrácení majetku prý mělo Uherský Brod připravit nejméně o 6 milionů korun. Pikantní je, že právě Kryštof musel jako bývalý starosta vědět, že zahrada se do městského majetku dostala v roce 1991 úřednickou chybou, a Brod s ní proto nijak nenakládal. „Rozhodli jsme se zkrátka zahradu darovat a tak jsme také učinili. To, že dominikáni následně stáhli jednu ze svých žalob, vnímáme jako bonus za to, že jsme projevili dobrou vůli. Neexistovala žádná podmínka typu „my vrátíme zahradu a vy stáhnete žaloby,“ upozorňuje starosta Kunčar.
Naproti tomu Ladislav Kryštof trvá na tom, že rozhodnutí bylo krokem vedle. „O nehospodárném nakládání s veřejným majetkem města formou daru pozemku v ceně zhruba 6 milionů korun mluvím od jednání zastupitelstva města 20. června, a ne sám. Toto je názor také dalších členů zastupitelstva, kteří pro usnesení nehlasovali,“ uvádí Ladislav Kryštof. „Dodnes jsem navíc nedostal odpověď, který paragraf zákona o obcích se týká povinnosti napravovat staré křivdy. A už vůbec potom nerozumím názoru, že tento dar nemůže být spojován s církevními restitucemi. Naprosto pak postrádám vysvětlení a zdůvodnění ohledně spojení se s advokátem strany, která žaluje město. Toto je věc asi opravdu nevídaná a mě jako zastupitele města tato kolaborace velmi znepokojuje.“
Tady je třeba další upřesnění. Starosta Patrik Kunčar odeslal zastupitelům v jedné z e-mailových korespondencí vyjádření právního zástupce Řádu dominikánů Jakuba Kříže. Ten v písemnosti potvrdil, že dominikáni dál trvají na žalobách o navrácení zabraných parcel. „Nevím, jestli jste opravdu tak naivní, že přiložíte vyjádření advokáta strany, která žaluje město, jako svou obhajobu?,“ podotýká Kryštof štiplavě na Kunčarovu adresu.
„Zastupitel Kryštof v mailu zastupitelům tvrdil, že Domináni stáhnou žaloby. Proto jsem je požádal o vyjádření, které poslali prostřednictvím svého advokáta. A toto on nazývá kolaborací?! No comment! Na jeho exhibice na zasedání zastupitelstva jsme zvyklí, ale toto už vážně přehnal. Celá kauza je pouze další snahou o zviditelnění se před krajskými volbami, víc bych v tom jako obvykle nehledal,“ reaguje Patriku Kunčar. „Až na jednu výjimku nikdo ze zastupitelů na jeho e-maily nezareagoval. S některými jsem mluvil osobně, a moje první písemné vysvětlení jim plně postačovalo. Pokud by si někdo z těch, kdo hlasovali PRO dar chtěl svoje rozhodnutí rozmyslet, jsem ochoten se věcí dále zabývat. Jinak je to opravdu bezpředmětné,“ shrnul starosta.
Co je ale pro obyvatele nejdůležitější, městu se po dohodě s dominikány uvolnily ruce pro pokračování příprav na klíčové investice, kterými jsou stavba lávky přes hlavní silnici na sídliště Olšava a obchvat Těšova a Újezdce. Právě v těchto lokalitách patřily dominikánům klíčové parcely. 

autor: JAROSLAV CHUDARA
TOPlist