Kuba přežil. Zachránil ho dárce z Německa

Kuba přežil. Zachránil ho dárce z Německa
Foto: archiv  /  Jakub Lekeš (druhý zprava) s rodinou a Zdenkou Wasserbauerovou, která organizuje nábory dárců kostní dřeně.
Šumice Zprávy 01 / 09 / 2015

„S nemocí bojuješ statečně, ale bez transplantace to dál nepůjde…“ Když se Jakub Lekeš dozvěděl, že na další boj s leukémií už nebude stačit sám, životní plány se mu sesypaly jako dům z karet. Bylo mu sedmnáct a přestože se lékařům dařilo držet jeho nemoc pod kontrolou, další prognóza rázem nebyla příznivá. Dnes už jeho život stojí znovu na pevných základech. Devatenáctiletý mladík ze Šumic bude žít dál díky dárci, který se našel v Německu. Naději a vzápětí i život mu vrátil projekt Jedu na dřeň!
„Kuba Lekeš se s nemocí potýkal vloni a já měla velikou radost, že se tehdy do registru v Uherském Hradišti přihlásilo asi 180 lidí. Nakonec získal dárce z Německa, odkud jich stále přichází asi sedmdesát procent,“ vypráví Zdenka Wasserbauerová, která do registru získala už přes 6 tisíc dárců. „U nás jsou totiž bohužel ještě stále velké rezervy v počtu dárců zapsaných do registru kostní dřeně. Proto by bylo skvělé, kdyby tenhle projekt pomohl navýšit procento dárců, protože smutná realita je taková, že každý čtvrtý pacient svého dárce bohužel nenajde.“
Transplantace i celý léčebný proces je pro každého pacienta náročný. Kuba nebyl výjimkou. „Byl to šok. Prostě šok. Všechno, co jsem měl naplánováno do budoucna, se během vteřiny sesypalo, přestože jsem si myslel, že už mám boj s leukémií za sebou,“ vzpomíná na prožité chvíle Jakub Lekeš. „Navíc mě čekaly dlouhé dny v nemocnici, které potrápily především mou psychiku. Nemáte co na práci a celé dny jen přemýšlíte, jak to dopadne. Špatně to nesl i dvanáctiletý bráška, který si nebyl jistý, jestli se ještě vrátím domů.“
Kuba se díky projektu Jedu na dřeň! mohl minulý týden podívat na Barum Rally. U trati byl vůbec poprvé. Projekt nebyl s automobilovou soutěží spojen poprvé. V rámci závodů se mohli návštěvníci zapsat do registru dárců už loni. Letos se nábor uskutečnil na zlínském náměstí Míru a v servisní zóně v Otrokovicích. 

TOPlist