Kudlovice turisty nelákají. Obec přitom má co nabídnout

Kudlovice turisty nelákají. Obec přitom má co nabídnout
Foto: pas  /  Vinné sklípky v Kudlovicích.
Kudlovice Zprávy 26 / 12 / 2014

I když se pyšní unikátním areálem 15 vinných sklepů, památkovým domem Strmenských z přelomu 19. a 20. století nebo Kudlovickou Dolinou, turisté i cyklisté obec míjejí. A to chtějí v Kudlovicích změnit. Už pracují na větší propagaci a zviditelnění turistických zajímavostí.
„Vinné sklepy jsou důkazem vinohradnictví, které sahá až do patnáctého století. Podobné jsou široko daleko jen v Polešovicích. Ale bez větší propagace se nepohneme z místa,“ uvědomuje si Josef Snopek, starosta Kudlovic. Tradice vinařství v obci je patrná i z obecní pečeti, na které je vyobrazen kosíř a hrozen, pod nímž vyrůstají dvě květiny.
V Kudlovicích zvažují i zpřístupnění památkového domu Strmenských, který je obrazem bydlení a hospodaření rolníka na přelomu 19. a 20. století. Obec zatím dům využívá jen pro pořádání kulturních a společenských akcí, jinak je veřejnosti nepřístupný. „I to chceme změnit, ale nepůjde to ze dne na den, protože vše musí posvětit památkáři. Většímu využití výrazně napomůže v létě vybudované sociální zařízení,“ uvedl Snopek. Určitý potenciál má podle něj i bývalý mlýn, který je však v soukromých rukách.
Turisté zatím nejčastěji míří směr Kudlovická Dolina, v obci se však nezastaví, nemají důvod. „Je jasné, že se nikdy nedostaneme na úroveň Modré nebo Velehradu, ale můžeme se jim pokusit aspoň trošku přiblížit,“ říká starosta obce, která leží tři kilometry od hojně navštěvovaného Baťova kanálu a po hranicích jejího katastru vede cyklostezka, spojující Sušice s Košíky.

TOPlist