Kulturní památka chátrá, plísně a lišejníky odstraní restaurátor
Foto: Milan Rozum / Na stavu kamenného kříže z roku 1820 se podepsali i neodborné zásahy věřících, kteří jej udusili nevhodným nátěrem.
Kamenný kříž v Traplicích z roku 1820 zamíří do ateliéru restaurátora. Jediná chráněná kulturní památka v obci už potřebuje jeho zásah jako sůl, „zdobí“ ji plísně, houby, lišejníky… Zbylé sakrální stavby jsou už přitom zrestaurované. Dvě stě let starý kříž však léta čekal na požehnání památkářů.
Pětimetrový kříž stojí v místní části Chaloupky, na rozcestí směrem na Jalubí. „Kdyby ještě několik let chřadl, už bychom jej možná ani nezachránili. Jde přitom o jedinou chráněnou památku v obci, která má neodmyslitelné místo v její historii, svého času šlo o místo posledního zastavení pohřebního průvodu na hřbitov do Jalubí. Kočár s nebožtíkem u něj vždy zastavil a pozůstalí se za něj pomodlili,“ připomněl význam památky Milan Rozum, starosta Traplic.
Obec se přitom o restaurování snaží několik let, u chráněných památek nic neobvyklého. Povolání restaurátora totiž musí posvětit odbor památkové péče i Národní památkový ústav. „Už máme kladné stanovisko všech, ještě ale čekáme na pravomocné rozhodnutí. Jakmile jej obdržíme, vypíšeme výběrové řízení,“ potvrdil Rozum.
Kříž je z místního pískovce, který není tak kvalitní a za dvě stě let dostal zabrat. Na jeho stavu se podepsaly i neodborné zásahy věřících, kteří jej udusili nevhodným nátěrem. „Lidé se snažili kříž udržovat, ale jen způsobili více škody. Památku tak hyzdí plísně, houby, lišejníky, mrazy mají na svědomí oxidaci povrchu a původně zlatý nápis je dnes už černý,“ popsal neutěšený stav starosta Traplic. Po restaurování se vše vrátí do původního stavu z počátku 19. století.
Náklady určí až výběrové řízení, každopádně odhad se pohybuje kolem 300 tisíc korun. I proto se obec pokusí dosáhnout na dotaci ze Zlínského kraje nebo ministerstva kultury. Restaurátor se podle starosty pustí do díla pravděpodobněv létě, kříž skončí v jeho ateliéru. Zpátky se vrátí možná už na podzim.