Kunovice ohlídá Kunovian Air Force

Kunovice ohlídá Kunovian Air Force
Foto: sal
Kunovice Zprávy 14 / 01 / 2011

Kunovian Air Force (KAF) ožívá. Kunovice se pyšní evropským unikátem, jako jediné město na starém kontinentu mají vlastní letecké síly! Na rozdíl od slavnější Royal Air Force (RAF), nejstaršího vojenského letectva na světě, však nedisponují vlastními vojáky, ale pouze pomocným pozemním personálem pro udržování techniky v bojovém stavu.
KAF rozjela činnost pod křídly kunovické střední školy letecké, cílem je netradiční formou podchytit zájem mladých lidí o letectví.
Letecké síly města na Olšavě mají k dispozici dvě plně funkční letadla L410. „Unikátní letadlo L410 UVP, jeden ze zachovalých létajících prototypů, máme už několik let. Prošlo důkladnou revizí a je létání schopné, poslouží jako salonní“ verze pro přepravu velení,“ prozradil Hynek Horáček, ředitel kunovické střední školy. Jejím druhým skvostem je letoun, který ještě donedávna sloužil v bojových misích. Škola jej získala od armády. „Letadlo bylo do Kunovian Air Force dopraveno potají, rozebrané na kusy a má za sebou kompletní rekonstrukci. Jako jediný model L410 na světě je vybaveno raketomety pro rakety vzduch-vzduch a vzduch-země. Paluba je uzpůsobena potřebám rychlého nasazení, sedačky jsou nahrazeny lavicemi jako u vojenských letadel pro parašutisty,“ popsal vybavení letounu Horáček.
KAF rozbila stan v areálu letecké společnosti Aircraft Industries, kde jí pracoviště střední školy letecké nabízí ideální podmínky pro práci na technice. Po vzoru RAF je připravena roznášet dobro. Nad její činností převzala patronát starostka města Ivana Majíčková, jíž „letectvo“ slíbilo pomoc při organizaci akcí zaměřených na mládež ve městě. „Když můžou mít Valaši své království, proč by nemohly mít Kunovice vlastní letecké síly? Zvlášť když letectví k městu odjakživa patří. Jen doufám, že je nikdy doopravdy nevyužijeme,“ komentovala evropské unikum Majíčková, která zároveň doufá, že KAF zvýší zájem dětí a mládeže o letectví. „Snad je konečně přiláká nejen do muzea, ale i do střední školy letecké, čímž vzroste její popularita,“ je přesvědčená historicky první žena v čele Kunovic. „Samozřejmě nabídneme spolupráci základním školám, aby žáci získali hlubší informace o leteckém průmyslu, činnosti Slováckého aeroklubu nebo leteckého muzea, pro které už třeba připravujeme renovaci letadla Z 37 Čmelák,“ poznamenal závěrem Horáček.

autor: PETR ČECH

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace