Kuriozita z Březolup: Kaštan roste v chodníku!

Kuriozita z Březolup: Kaštan roste v chodníku!
Foto: sal
Březolupy Zprávy 09 / 07 / 2015

Kaštan u mostu v blízkosti nového dětského hřiště v Březolupech zmizí z povrchu zemského. Obecní úřad už kácení před časem povolil, teď jeho verdikt posvětili i zastupitelé. Důvod je jediný. Bezpečnost chodců!
„Už jde o poslední strom, který zůstal v první polovině kaštanové aleje. Stojí přímo uprostřed chodníku, takže maminky s kočárky jej obcházejí po silnici, což nevěstí nic dobrého,“ vysvětlil Petr Kukla, starosta Březolup.
V ulici Pod Kaštany stálo dříve jedenáct stromů, ze kterých už ale šest vzalo historicky za své. Po loňské revitalizaci přilehlého parku na jejich místě už rostou mladé kaštany. „Zbylé stromy jsou léta obvázány dynamickou vazbou, která při extrémním výkyvu s následným rozčesnutím stromu sníží jeho důsledky pro okolí. Rovněž jsme u nich prováděli zásadnější ořezy,“ podotkl Kukla.
Obměnu aleje obec plánuje už léta, s posledním kaštanem však vyčkávala až na dokončení nedalekého dětského hřiště. „S jeho otevřením se na inkriminovaném chodníku ještě zvýšil pochyb chodců, už není čas otálet,“ tvrdí starosta.
Osud stromu zpečetili zastupitelé poměrem hlasů 9:4.  „V opačném případě si nedovedu představit, jak bychom se vyrovnali s tím, až by se něco stalo...,“ podotkl Kukla. Kaštan padne k zemi ještě do konce týdne.

TOPlist