Kulturní dům je jako nový, proměna přišla na 17 milionů
Foto: Obec Podolí / Zrekonstruovanému kulturnímu domu v Podolí požehnal před zraky hejtmana Radima Holiše (vlevo) a starostky Jany Rýpalové farář Robert Pokrywka.
Kulturní dům v Podolí už není pihou na tváři obce, naopak je jeho pýchou. Objekt z roku 1959 zasáhlo silné stavební „zemětřesení“, které prakticky nenechalo kámen na kameni. Zůstaly jen obvodové zdi, parkety v sále a střecha, opravovaná v roce 2014. Proměna „spolkla“ 17,3 milionu korun.
„Kulturní dům je dějištěm většiny kulturních a společenských akcí v obci, přitom se v posledních letech dočkal prakticky jen nutných oprav. Šest desetiletí stará budova už tak vůbec neodpovídala současným moderním požadavkům, třeba kuchyň byla ve „sklepě“ a sloužila zároveň jako bar na stejné chodbě společně s toaletami. U dámských tak stávala řada až k baru...,“ popsala kritickou situaci Jana Rýpalová, starostka Podolí.
Největším problémem kulturního stánku však byla zatékající střecha a energetická náročnost, vytopit jej v zimních měsících nebylo v silách obce. „Topili jsme pánu bohu do oken, teplo unikalo stropem i okny, náklady tak enormně rostly,“ připomněla Rýpalová s tím, že objekt navíc vytápěly přímotopy.
A tak to obec vzala pěkně od podlahy a ještě navíc investovala do přístavby, v jejím přízemí našla místo knihovna, doposud sídlící v budově základní školy. Patro obsadil bar a multifunkční kuchyň. „Vybudovali jsme zázemí pro herce a zrekonstruovali jeviště, které nemělo pevné podloží, takže se houpalo jako na moři, vyměnili strop, okna, dveře a o vytápění se už stará plynový kotel,“ pokračovala starostka. Samozřejmostí je bezbariérový přístup, nová šatna a sociální zázemí.
Ruku v ruce s rekonstrukcí kulturního domu se v Podolí pustili i do revitalizace jeho okolí, výstavby nových přístupových chodníků, devíti parkovacích míst a instalace laviček. U vchodu návštěvníky vítá zrestaurovaná busta Jana Osohy, rodáka z Podolí a zakladatele ilegálního Ústředního výboru Komunistické strany Slovenska, který zahynul 19. února 1945 při transportu do koncentračního tábora v rakouském Mauthausenu. Kousek od ní pak stojí památník obětem II. světové války. „Vše ještě letos doplníme zelení,“ podotkla Rýpalová.
I když proměna kulturního domu přišla na 17,3 milionu korun, obec se obešla de facto bez dotací. Ze Zlínského kraj získala „jen“ 997 tisíc korun a ze Státního zemědělského intervenčního fondu bezmála 250 tisíc korun. „Zkoušeli jsme štěstí u ministerstva pro místní rozvoj, ale marně. Na další pokus jsme už nechtěli čekat, měli jsme totiž našetřené a situace už byla neúnosná,“ vysvětlila starostka.
Rekonstruovanou budovu ještě před otevřením požehnal otec Robert Pokrywka.