Lapčíková: Hrubá se do ředitelského křesla nevrátí, rozhodne soud

Lapčíková: Hrubá se do ředitelského křesla nevrátí, rozhodne soud
Uherské Hradiště Zprávy 09 / 01 / 2014

I když Zuzana Zdráhalová Lapčíková, která o víkendu propadla v doplňovacích volbách do Senátu, od prvopočátku netouží řešit soukromý obchodní spor přes média, nakonec hozenou rukavici od společníků zvedla. A odpověděla DOBRÉMU DNI na osm klíčových otázek.

Manželé Hrubí tvrdí, že byli z pozice jednatelů odvoláni protiprávně, a podali žalobu na neplatnost valné hromady. Co bylo důvodem odvolání? Můžete konkretizovat uváděné špatné fungování školy a diskriminační přerozdělování mzdových prostředků?
Není pravda, že byli odvoláni protiprávně, veškeré příslušné dokumenty k valné hromadě jsou vyvěšeny ve sbírce listin a obchodním rejstříku obchodního soudu. Je zřejmé, že důvody odvolání shledal obchodní soud natolik závažnými, že provedl výmaz jednatelů v řádu několika dnů. Jistě pochopíte, že nebudu odpovídat na další podotázky, protože jsou součástí připravované žaloby.

Je pravda, že jste ihned po valné hromadě vyměnili zámky od ředitelny, kanceláří a kvůli ztrátě dokumentů od jedné ze skříní byla dokonce přivolána policie? Byly takové kroky nutné?
Ano, protože Ivana Hrubá si protiprávně z valné hromady odnesla důležité dokumenty školy, a bylo důvodné podezření, že bude podobně pokračovat. I když je měla vydat 6. ledna, jak deklarovala její advokátka, dodnes tak neučinila a advokátku z případu odvolala. Od 11. listopadu tak paní Hrubá zadržuje třeba zásadní pracovněprávní dokumenty školy protiprávně. Nikdy neměly opustit budovu školy.

Manželé Hrubí vám rovněž vytýkají, že jste jmenovala na post ředitele Jiřího Prudkého, přičemž podobná pravomoc náleží jen valné hromadě. A údajně ani nemá potřebnou minimální praxi pro funkci ředitele...
V současnosti jsem jediným statutárním zástupcem instituce a je v mé kompetenci jmenování ředitele. Magistr Jiří Prudký má veškeré náležitosti vzdělání, na rozdíl od paní Hrubé také vysokoškolské, a potřebnou praxi k výkonu funkce ředitele. Ministerstvo si v týdnu vyžádalo notářsky ověřené opisy dokladů o potřebné praxi, které jsme už odeslali.

S převratem ve vedení školy nesouhlasí ani rodiče, kteří sepsali petici, pod níž je více než 220 podpisů. Je pro vás iniciativa signálem, že něco není v pořádku, nebo ji nepřikládáte velkou váhu?
Petici beru velmi vážně. Jsem také rodič a přirozeně chápu, že rodiče zajímá, kde a za jakých okolností se jejich dítě vyučuje. Jsou ale i zcela opačné názory jiných rodičů, kteří se ptají, kdy už se konečně přestane stále něco řešit, podepisovat a bude se v klidu vyučovat. Nikdo z rodičů nezaložil podobnou uměleckou školu, aspoň o tom nevím, ale jsem přesvědčená, že kdyby byli v mojí situaci, jednali by podobně. Nikdo mě nemůže donutit k tomu, abych podepisovala nebo asistovala u něčeho, s čím bytostně nesouhlasím. Mému manželovi se podařilo vyřídit, aby škola byla zařazena do sítě škol ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. A z toho vyplývá, že pobírá každoročně státní dotaci zhruba deset milionů korun. Pro mě jako jednatelku je nepřípustné nesouhlasit a mlčet.

Vyhrocená situace na škole byla i důvodem vzniku odborové organizace, která vyhlásila stávkovou pohotovost a k odvrácení stávky žádá odvolání Jiřího Prudkého z pozice ředitele. Je to reálné?
Interní odborová organizace není registrována u příslušného Českomoravského odborového svazu školství, ale funguje jako občanské sdružení a obávám se, že z výzev, které jsou v naprostém rozporu s pravidly fungování odborů, vyplývá, že nechtějí hájit kolektivní zájem, ale zájmy individuální. Jejími členy navíc nejsou zdaleka všichni pedagogové.

Rodiče i pedagogové požadují, aby se do vedení školy vrátili manželé Hrubí, kteří jsou podle nich hlavními strůjci aktuálního postavení, kreditu a prestiže školy. Dovedete si představit, že do ředitelského křesla opět usedne Ivana Hrubá?
To si opravdu představit nedovedu. Ve škole, pod kterou jsem podepsaná, paní Hrubá ředitelkou nebude, protože si ve funkci počínala zcela svévolně a protiprávně.

Myslíte si, že je možné, abyste se společníky ještě našli společnou řeč?
S největší pravděpodobností, bohužel, rozhodne soud.

A je vůbec ještě reálná další spolupráce s manžely Hrubými? Jste třeba připraveni své podíly prodat?
Nezakládala jsem školu proto, abych s ní kšeftovala. Vždy jsme do ní s manželem investovali - energii, čas, hudební nástroje, pomůcky a v neposlední řadě finance. Manžel odcházel pracovat na ministerstvo kultury s platem na postu ředitele, který je v místě a kraji obvyklý, já jsem vyučovala za průměrný pedagogický plat, a to i přes obrovský počet hodin navíc. Za vedení Ivany Hrubé se však hospodaření ve škole radikálně změnilo. Trvám na tom, že jsme oba nezištně odvedli obrovský kus práce a vybudované jméno a kredit školy není jen zásluhou našich společníků. Vždyť bez nás s manželem by ani nikdy nevznikla.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace