Lávky nakonec zalije beton. Na beton!

Lávky nakonec zalije beton. Na beton!
Foto: sal
Staré Město, Uherské Hradiště Zprávy 27 / 09 / 2013

Uherské Hradiště mění názory jako ponožky. Aspoň v souvislosti s rekonstrukcí frekventované pěší lávky přes řeku Moravu, kterou nakonec s definitivní platností zalije beton. A jelikož stejný povrch zvolí i Staré Město, vlastník sousední lávky přes Baťův kanál, cyklisté si nebudou připadat jako v Kocourkově...
Lávky denně čelí náporu pěších i cyklistů, pojezdové desky jsou proto posázené dírami a jízda je mnohdy nebezpečná. Oprava je nutností. Jenže jaký povrch zvolit? Beton, nebo dřevo? To je zapeklitý oříšek. Uherské Hradiště se nejdříve přiklonilo k betonu, jenže pak volbu přehodnotilo. „U dřevěné pochůzné plochy odpadá řešení jejího odvodnění a není nutná úprava napojení na stávající komunikace kvůli výškovému rozdílu,“ tvrdil na sklonku července Zdeněk Procházka, místostarosta Uh. Hradiště. A přišel podzim a story pokračuje... „Město preferuje betonovou variantu, protože je výhodnější z pohledu ceny i trvanlivosti a je komfortnější pro chodce i cyklisty,“ prohlásil Jan Pášma, tiskový mluvčí uherskohradišťské radnice. Je to už skutečně definitivní verze? „Ano,“ zdůraznil Pášma.
Jasno už má i sousední Staré Město, které si pohrávalo i s alternativou vroubkovaného ocelového plechu. Ale nakonec zvolí stejně jako sousedé beton. „Už zpracováváme projektovou dokumentaci. Beton je sice o třetinu dražší než dřevo, ale určitě déle vydrží, je pohodlnější pro chodce, cyklisty  i bruslaře. Odvodnění je pouze otázkou vyspádování,“ uvedl Josef Bazala, starosta Starého Města. Důkazem trvanlivosti betonu je podle něj cyklostezka ke kunovskému jezu postavená v roce 2007, která je stála jako nová. „A ještě je lepší i za snížené viditelnosti nebo tmy, při měsíčním svitu jakoby svítí,“ podotkl Bazala.
Podmínkou rekonstrukce lávek je však získání dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Města věří, že se práce podaří zesynchronizovat, aby výluka byla co nejkratší. Odhadované náklady na jednu lávku se pohybují kolem půldruhého milionu korun.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace