Lázně se promění v penzion pro seniory, zatím připomínají skládku…
Foto: SAL, koláž DOBRÉHO DNE / Městské lázně jsou funkcionalistickou stavbou z roku 1937, žádné retro se tam ale nechystá. Plovárna z předválečné éry už zůstane jen ve vzpomínkách, nový majitel ji promění v penzion pro seniory. Zatím je dovnitř žalostný pohled.
Bývalé lázně v Uherském Hradišti změnily majitele! Cenné dílo architekta Bohuslava Fuchse v centru města koupila společnost Monteco z Uherského Hradiště, která po více než dvaceti letech zastaví chátrání nemovité kulturní památky. Do dvou let ji promění v penzion pro seniory.
Obchodů a kancelářských ploch je v centru města už více než dost, investici do bydlení pro seniory považujeme za smysluplnou. Jen ještě řešíme otázku, jestli dostanou šanci i starší lidé se zdravotním postižením, potvrdil pro DOBRÝ DEN Ivo Mitáček, majitel uherskohradišťské společnosti, která vlastní třeba také tamní Penzion Na Stavidle nebo Slovácký dvůr v Ostrožské Nové Vsi. Oficiální zprávu o záměrech společnosti nemáme, těžko se můžu blíže vyjádřit. Jelikož se ale jedná o kulturní památku, jako její důstojné a šetrné využití se nabízí třeba občanská vybavenost, reagoval Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště, který v minulosti opakovaně vyvíjel aktivitu k záchraně objektu.
Vždyť experti lázně považují za chrám moderní architektury. Funkcionalistickou stavbu z roku 1937 navrhl významný moravský architekt Bohuslav Fuchs, který vsadil na monolitickou konstrukci, žebírkově zaklenutý strop nebo prosklenou stěnu směrem do ulic. Idylka však skončila začátkem 90. let, kdy radnice otevřela nový bazén a uzavřené Fuchsovy lázně koupila za pět milionů korun realitní kancelář. O lázně jsme se zajímali asi půl roku a nakonec se s bývalým majitelem domluvili. Objekt je každopádně ve špatném stavebně-technickém stavu, skoro třicet let je prázdný, občas obývaný jen bezdomovci. V bazénech jsou hromady stavební suti, prozradil Mitáček, podle kterého hodnotu nemovitosti snížily i necitlivé stavební úpravy.
Jelikož ještě neexistuje projekt, náklady na rekonstrukci firma ještě nevyčíslila. Hodně napoví stavebně-historický průzkum, ale hrubý odhad se pohybuje kolem padesáti až šedesáti milionů korun, pokračoval nový majitel. Projekt určitě spatří světlo světa ještě letos, stavební povolení nejpozději příští rok. Jelikož jde o kulturní památku, možná se stavební řízení trošku protáhne, ale snad nejpozději v roce 2021 objekt zkolaudujeme, přeje si Mitáček.