Lékaři se do Traplic nehrnou, neláká je ani 90 tisíc

Lékaři se do Traplic nehrnou, neláká je ani 90 tisíc
Foto: ilustrační foto  /  V Traplicích se už půl roku střídají lékaři jako na obrtlíku...
Traplice Zprávy 23 / 01 / 2023

Praktičtí lékaři jsou nedostatkovým zbožím. Vlastní bohaté zkušenosti mají v Traplicích, kde už půl roku marně hledají záskok za doktorku, která je na mateřské dovolené. Na stole přitom leží lukrativní finanční nabídka v podobě 90 tisíc korun za čtyři dny v týdnu a žádná administrativa. A tak zatím pacienti mají každý týden jiného lékaře…

„Hledat lékaře do malé obce je opravdu jako hledat jehlu v kupce sena, martyriem jsme si prošli před čtyřmi lety, kdy nám odcházela doktorka do důchodu. To byl opravdu nadlidský výkon,“ vzpomíná Milan Rozum, starosta Traplic.

Obec po zkušenostech ordinaci před třemi lety pronajala společnosti Všeobecný lékař, která je aktuálně ve stejné situaci. Lékařka, kterou se nakonec podařilo sehnat, totiž loni otěhotněla. „Hledá se tak pouze záskok, než se vrátí z mateřské dovolené. Ordinace jinak funguje, každý den je pacientům k dispozici sestřička, ať už kvůli neschopence nebo odběru krve. Ale lékař jezdí jednou, výjimečně dvakrát týdně, takže je to složité,“ pokrčil rameny starosta s tím, že navíc každý týden do ordinace přijíždí prakticky jiný lékař. Ze Zlechova, Zlína, Brna nebo Přerova… „Všeobecný lékař má ordinace po celé republice, takže se tu doktoři střídají. Je už běžnou praxí, že nemocného pacienta prohlédne a vyšetří jeden a příští týden zkontroluje druhý. Ale jinak to zatím nejde,“ dodal Rozum.

O trvalý záskok není zájem. Lékaře nezlákají ani nástupní podmínky, plat 90 tisíc korun, práce „jen“ čtyři dny v týdnu a žádná administrativa. „Malá obec není lákavou adresou, mladí doktoři chtějí do nemocnic, ze kterých se taky nikomu nechce. A tak musíme vydržet v provizoriu, naše lékařka se vrátí po mateřské zřejmě za půldruhého roku,“ naznačil Rozum.

Tagy článku

TOPlist