Léta čekání jsou asi u konce, obce spojí cesta za 31 milionů

Léta čekání jsou asi u konce, obce spojí cesta za 31 milionů
Újezdec u Osvětiman, Vážany Zprávy 21 / 01 / 2014

Újezdec a Vážany dělí vzdušnou čarou čtyři kilometry. Ale když se chtějí sousedé navštívit, čeká je deset nebo i čtrnáct kilometrů. Obce totiž nespojuje žádná cesta a jediná „spojnice“ v podobě polní cesty je léta v dezolátním stavu. Státní pozemkový úřad už ale plánuje nápravu za 31 milionů korun.
„Jde o polní cestu, kterou v padesátých letech využívalo družstvo. Už tehdy se podle pamětníků mluvilo o jejím zpevnění, jenže zůstalo jen u slov. Aktuálně je polňačka totálně rozbitá, projedete jedině s tankem,“ říká Zdeněk Gottwald, starosta Újezdce.
Tankodrom je na katastru obou obcí, které mají na jeho vymazání eminentní zájem. Lidem totiž výrazně zkrátí cestování do Uherského Hradiště. „Většinou jezdíme přes Syrovín a Ořechov, což je zhruba deset kilometrů. Kdo vyjede na Boršice, do Vážan najede ještě o čtyři kilometry více,“ má spočítané Gottwald.
I když pozemky vlastní obce, za novou „polní cestu“ o délce 3,6 km nezaplatí ani korunu. Investorem je Státní pozemkový úřad, který „jen“ vyhoví komplexním pozemkovým úpravám. „Připravujeme výstavbu účelové komunikace, která poslouží pro přístup k pozemkům a usměrnění provozu zemědělské techniky mimo zastavěné části obcí a zároveň jako propojení obcí,“ potvrdila Monika Machtová, tisková mluvčí Státního pozemkového úřadu.
Cesta podle projektové dokumentace získá asfaltobetonový povrch a ozdobí ji stromořadí. Aktuálně probíhá řízení o povolení stavby. Odhadované náklady jsou 31 milionů korun. „Projekt se připravuje na financování z prostředků Evropské unie, termín realizace je tak závislý na vypsání vhodného titulu z programu rozvoje venkova,“ doplnila Machtová.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace