Protesty v Uherském Hradišti. Lidé chtějí čistý zemní plyn, petici už podepisují na více než 10 místech
Foto: Čisté Hradiště / Petiční archy se už podepisují na více než deseti místech ve městě.
Obyvatelé Uherského Hradiště podepisují petici Za čistou variantu teplárny CTZ! Její signatáři usilují o výměnu uhelného prachu za zemní plyn, možnou výstavbu spalovny nebo bioplynové stanice zásadně odmítají. Obávají se vyššího znečištění, zápachu a dokonce možnosti havárií v podobě požárů.
„Sběr podpisů potrvá do konce června, petici následně předáme na radnici. Chceme, aby zastupitelé plně podpořili variantu náhrady kotlů na uhlí za moderní kogenerační jednotky, kde bude jediným palivem zemní plyn,“ prohlásil Jakub Grós, předseda petičního výboru Čisté Hradiště, který vznikl jako reakce na zveřejněné možné varianty transformace teplárny v Uherském Hradišti. I když signatáři chápou řešení odpadové politiky ve městě, zmínky o spalovně nebo bioplynové stanici je zvedají ze židle. Jejich umístění v blízkosti obytné zástavby, škol, nákupních center a sportovišť považují na naprosto nevhodné a nezodpovědné.
„Prvotní ohlášený záměr změny paliva na zemní plyn nás přirozeně potěšil, protože oblast kolem teplárny je dlouhodobě sužována prachem ze skládky z hnědého uhlí,“ uvedl František Pecha, člen petičního výboru. Jenže po prvních zmínkách o jiných variantách lidé zbystřili. „Začali jsme zjišťovat více a nakonec jsme zpracovali vlastní studii mapující základní fakta o možných dopadech na širší okolí v Mařaticích, ale i celém městě, a to zejména na kvalitu života a zdraví obyvatel,“ pokračuje Pecha. Obdobné projekty, které petice kritizuje, už podle něj neuspěly ve Vsetíně nebo Chebu.
Hlavním cílem petice je podle signatářů informovat obyvatele a dát jim možnost vyjádřit svůj názor. Jelikož počty podpisů přibývají, je zřejmé, že spalování komunálního odpadu, vodárenských kalů nebo skladování zapáchajícího odpadu nepovažují za preferovanou variantu. „Nejsme spjati s žádnou politickou stranou ani hnutím, nikdo nás nesponzoruje. Jsme prostě jen sousedé, kteří se obávají, aby se město nerozhodlo jen pro logisticky nejjednodušší variantu s nejvyšší ekonomickou výhodností, ale aby vědělo, že nám na našem okolí opravdu záleží,“ zdůraznil Grós. „Vždyť kolem bydlí spousta obyvatel, ať už na Rybníku, v Tůních nebo ve starých Mařaticích. Vedle jsou navíc tenisové kurty, skautská klubovna, vysoká škola a vlastně i základní škola nebo aquapark,“ dodal předseda petičního výboru.
Radnici petici samozřejmě zaregistrovala, považuje ji za důkaz, že se lidé o život ve městě aktivně zajímají. „Rozhodnutí, jakým palivem nahradíme uhlí v teplárně, bude složité a každý názor zvážíme, ať už bude proti nebo proti jakékoliv z posuzovaných variant. O krocích ke změně paliva informujeme od začátku otevřeně a tak to také zůstane. Aktuálně nepreferujeme žádnou z možností, rozhodne se až podle studie a výhodnosti pro město i občany. Kritérií je celá řadě, přičemž dopad na životní prostředí a zdraví lidí je jedním z nejdůležitějších,“ reagoval na petici Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.
Obyvatelé už ve schránkách našli informační leták s kolíčkem a přáním „Aby nebyl potřeba“. Petici je možné podepsat už na více než desíti místech ve městě. Více na www.cistehradiste.cz