Lidé další firmy "pod okny" nechtějí. Když jim obec vyhoví, přijde žaloba!
Foto: www.mapy.cz / Obyvatelé usiluj o změnu územního plánu, obec je však zatím proti.
Obyvatelé Jalubí vyrazili do boje proti průmyslové zóně! Usilují o změnu územního plánu, která má stávající plochu pro účely výroby a skladování proměnit v zemědělskou půdu. Obávají se totiž zvýšení dopravy, hlučnosti i prašnosti. Jenže většina zastupitelů nesouhlasí a trvá na původním záměru. Jinak si obec vykoleduje žalobu od majitelů dotčených pozemků.
Obec už v roce 2009 schválila územní plán, který v blízkosti lokality Staré Zelnice zrodil pětihektarovou průmyslovou zónu. Její součástí je i bývalý areál JZD, kde už sídlí pět firem. „Léta se potýkáme s nadměrným automobilovým provozem, hlučností, prašností, dýcháme nebezpečné zplodiny a bojíme se o bezpečnost. Silnice, která naší ulicí vede, nebyla nikdy určena k takovému dopravnímu zatížení. Je nedostatečně široká a vzhledem k oboustranné zástavbě není možné její rozšíření,“ píše se v dopise, který se objevil v poštovních schránkách obyvatel Jalubí. Jeho autorem je Antonín Hrňa, zastupující obyvatele Starých Zelnic.
Bojují, aby druhá část průmyslové zóny zůstala nedotčena a změnila se na zemědělskou půdu. „Snažíme se o změnu účelu jejího využití. Zastupitelé však nesouhlasí, neveřejně odhlasovali poměrem hlasů 10:5 zachování původního záměru,“ diví se lidé, podle kterých jde o záplavovou oblast Q 100 (stoletá voda) a nejbonitnější půdu v obci, která navíc ani není terčem zájmu podnikatelů.
Jenže to není úplně pravda. Podnikatelské plány brzdila jen stavební uzávěra, kterou zrušil soud. Aktuálně obec čelí žalobě o náhradu škody.
„Zastupitelstvo je zodpovědné za chod a hospodaření obce jako celku, musí postupovat podle platných zákonů, proto je nutné se na problematiku územního plánu dívat širší optikou, a to z pohledu celé obce,“ reagoval Lukáš Horák, starosta Jalubí. I když chápe, že situace je pro občany třeba v mnohých ohledech nepříjemnou nebo problematickou, se zvýšeným provozem a hlukem se potýkají i v jiných částech obce. „Jestli je silnice vedoucí k průmyslové zóně dostačující, o tom se stále vedou debaty. I proto jsme navrhli vypracování územní studie dané lokality, které jsme konzultovali s oddělením územního plánování odboru stavebního úřadu a životního prostředí uherskohradišťské radnice,“ poznamenal Horák.
„Zastupitelé ale trvají na svém. Aktuálně zvažují vybudování sběrného dvora, už schválili vykoupení tří pozemků za milion korun. Už jsme se proto obrátili na právního zástupce, který pro nás zpracoval právní rozbor. Na jeho základě podnikneme další kroky, aby se nezhoršil náš životní standard,“ zdůraznil v dopise Hrňa. „Už bývalé vedení obce zamýšlelo vybudování sběrného dvora v průmyslové lokalitě, což je ostatně i v územním plánu od roku 2009. Jsem přesvědčený, že současný stav sběrného místa ve středu obce je vzhledem k okolní zástavbě rodinných domů naprosto nevyhovující,“ vysvětlil starosta Jalubí.
Když obec obrátí, vykoleduje si další pozvání k soudu. „Změnou územního plánu v dané lokalitě dojde ke znehodnocení pozemků a podnikatelských záměrů v řádech milionů korun, v takovém případě podáme hromadnou žalobu na náhradu škody,“ prohlásil Jiří Vojtěšek, jeden z vlastníků pozemků v průmyslové zóně.
Veřejné projednání územního plánu je v kulturním domě na programu v pondělí 17. května.