Lidé jsou nebývale štědří, tříkrálový rekord nejspíš neodolá
Foto: Facebook / Tříkráloví koledníci hlási rekordní výtěžky z většiny měst i obcí.
Rekord se otřásá v základech! Tříkrálová sbírka na Uherskohradišťsku sice ještě není sečtena, nicméně první otevírání zapečetěných pokladniček signalizuje, že rekordní výtěžek z roku 2020, kdy lidé nastřádali 4 339 796 korun, neodolá. Z většiny obcí totiž jdou zvěsti o nebývalé štědrosti občanů.
„Máme rekord,“ zaznívá nejčastěji z úst místních koordinátorů Tříkrálové sbírky, kteří odevzdávají vykoledovanou částku Charitě v Uherském Hradišti. Z prvních dvaceti spočítaných obcí hned 18 hlásí největší výtěžek v historii tříkrálového koledování, takže už v úterý se částka přehoupla přes 1,5 milionu korun (v roce 2020 2 830 582 Kč - pozn. autora). „Velká města jako Kunovice nebo Staré Město pokořila hranici dvou set tisíc korun, maxima tak překonala o čtyřicet, respektive třicet tisíc. Ale také Topolná, Nedakonice, Tupesy a další obce se opravdu snažily, přinesly částky o více než deset tisíc větší než v letech před covidem,“ potvrdila Lenka Fojtíková, mluvčí uherskohradišťské Charity. „Jsem nesmírně rád, že se potvrzují má slova ohledně štědrosti lidí v této nelehké době,“ těší Dalibora Jiráska, zástupce ředitele Charity Uherské Hradiště. „Tříkrálová sbírka však není o lámání rekordů, takže i kdybychom zůstali před třímilionovou branou, určitě nebudeme smutní,“ dodal.
Hluboko do kapsy sahají i lidé na Uherskobrodsku, kde před dvěma lety činil výtěžek 1 509 214 korun. První rekordy padly ve Strání, Dolním Němčí a Újezdci u Luhačovic, kde v pokladničkách koledníků uvízlo 141 360, 115 210 a 91 803 korun. „Průběžné počítání naznačuje, že padnou rekordy i v dalších obcích,“ přikyvuje František Bílek, hlavní koordinátor Tříkrálové sbírky na Uherskobrodsku.
Sbírka skončila v neděli 16. ledna, v Uherském Hradišti měli lidé ještě o víkendu možnost přispět během mší svatých. Konečné výsledky Tříkrálové sbírky Charita oznámí 20. ledna. „Peníze půjdou na Domácí hospic Antonínek, obnovu vozového parku pro terénní služby a počítáme s přímou pomocí občanům Uherskohradišťska, kteří se ocitli v nouzi,“ prozradil využití sbírky Jirásek. Charita Uheský Brod peníze investuje do rozvoje sociálních služeb a splácení úvěru víceúčelového komunitního centra.