Lidé vypalují trávu i v chráněné oblasti!
Foto: fab
Jarní pálení trávy způsobilo už několik požárů, v Bánově mohl bouchnout i plyn
Ačkoli hasiči každoročně upozorňují na nebezpečí, které může způsobit vypalování porostů, stále si dost lidí toto nebezpečí nepřipouští. A ze skutečnosti že je tato činnost dokonce zakázaná si už vrásky nedělají vůbec. Přitom jen během minulého týdne došlo kvůli neopatrnému vypalování k požáru lesa v Bystřici pod Lopeníkem. V Bánově hořela tráva dokonce jen pár metrů od plynárenského objektu. Do třetice všeho špatného hořela i zahrada ve Vlčnově.
Procházeli jsme se po vrcholcích Karpat a celkem mě překvapil počet rozdělaných ohňů, které šlo pozorovat. Bohužel si lidé pořád neuvědomují jaké škody na přírodě vypalováním působí, sdělila turistka Pavla Kratochvílová. Přitom vypalování trávy přináší jen samá negativa.
I když se oheň nerozšíří a k žádnému neštěstí nedojde, je přínos vypalování porostů pro půdu vcelku žalostný. Zničíte totiž hmyz. I užitečný, například čmeláky, kteří hnízdí pod zemí. Většinou však vývojová stádia mnoha bezobratlých, která se nacházejí v porostu (vajíčka, larvy, kukly). Můžete, aniž byste se o tom dozvěděli, spálit chráněné rostliny a hnízda ptáků, jejichž mláďata nemají šanci uniknout. Poškodíte kořeny stromů a keřů, které pak mohou uhynout. Zvláště náchylné jsou k tomu mladé stromky. Následky opálení ohněm se mohou projevit i po několika letech, informovala Petra Šmírová z referátu ochrany ovzduší, při brodské radnici. Navíc vypálením se zničí původní rostliny a pomůže se tak jen odolnějšímu plevelu. A že varování před touto činností není jen proto, že by se hasiči nudili, dokumentují i případy z minulého týdne. Nejprve pátého dubna hořelo v Bánově.
Průzkumem hasiči zjistili, že hoří travní porost v blízkosti plynárenského objektu, kolem něhož je v okruhu několika metrů zakázána jakákoliv manipulace s otevřeným ohněm. Plameny ohrožovaly blízké keře a včelín, jehož majitel prováděl hašení pomocí kbelíku s vodou ještě před příjezdem hasičů, popsal případ mluvčí hasičů Ivo Mitáček.
Hasičům se naštěstí podařilo oheň včas zlikvidovat.
Požár vznikl kvůli nedbalosti staršího muže, který nedovoleně vypaloval porost. Poté co se oheň stal nekontrolovatelným a taky poté co muž uslyšel přijíždějící hasiče, z místa události se vzdálil.
Všímaví sousedé však jeho totožnost hasičům a hlídce Policie ČR prozradili, muž se tedy později na místo události vrátil, Doplnil Mitáček. Jen pár dní před touto událostí zasahovali hasiči i v Bystřici pod Lopeníkem kde pro změnu hořel les, od kterého posléze chytla i louka. I tento požár hasiči včas zlikvidovali.
Tyto případy řešíme každoročně. Přitom zákon navíc zakazuje plošné vypalování porostů, dodal mluvčí. V průměru dojde kvůli vypalování trávy k téměř šesti stovkám požárů ročně. Škody se počítají v desítkách milionů korun. Za vypalování trávy přitom hrozí nemalá pokuta. Soukromým osobám hrozí postih až do výše 25 tisíc korun. Podnikatelé pak můžou vysázet na dřevo až půl milionu.