Lidé zůstali bez vody. A mráz je za dveřmi

Lidé zůstali bez vody. A mráz je za dveřmi
Foto: ilustr., web
Kunovice Zprávy 14 / 01 / 2014

Už týden jsou obyvatelé bytových domů na Novém dvoře v Kunovicích bez vody! Slovácké vodárny a kanalizace (SVaK) utáhly kohoutky kvůli dluhu vlastníka objektů, který údajně dosáhl zhruba 130 tisíc korun. Kdy lidem voda znovu poteče, je ve hvězdách. I mezi nimi jsou totiž vytrvalí dlužníci...
„Je to strašné, nemůžeme se vykoupat, umýt nádobí a o používání záchodu ani nemluvím. Kdo nezůstal bez vody, nepochopí. A přitom řádně a včas platíme nájem, jehož součástí je i vodné. Jenže doplácíme na sociálně slabší sousedy,“ krčí bezmocně rameny Milada Bogorová. Obyvatelé se už obrátili s žádostí o pomoc na město, policii a dokonce poslali dopis hejtmanovi Zlínského kraje. „Už jsme opravdu zoufalí, nikde nemáme zastání. Podle posledních zpráv voda nepoteče do konce ledna. To opravdu nevím, co budeme dělat,“ dodala Bogorová.
„Uznávám, že situace na Novém dvoře je vážná, ale ne vinou naší společnosti. Dodávku vody obnovíme až po zaplacení faktury za vodné, která je za delší období,“ uvedl Lubomír Trachtulec, ředitel SVaK, který o problémech ve smluvních vztazích s majitelem nemovitostí nechtěl DOBRÝ DEN blíže informovat.
Obyvatelé mají podepsanou nájemní smlouvu se společností Edil Domus, jejímž společníkem je podle obchodního rejstříku i známý podnikatel Alessandro Alagia. Že by byl pronajímatel viníkem vzniklé situace, ale odmítá. „Je to jednoduché. V bytovkách bydlí spousta sociálně slabých a taky lidí „načerno“, kteří byty obývají bez povolení majitele a neplatí, ale samozřejmě vodu spotřebují. Spousta z nich zkrátka dluží peníze. Několikrát jsme informoval policii, která udělala kontroly, ale marně,“ říká Alagia.
Začátkem listopadu společnosti Edil Domus podle něj skutečně přišla od SVaK faktura na zhruba 130 tisíc korun. „Snažili jsme se situaci řešit domluvou splátkového kalendáře, ale vodárny odmítly. Za vzniklou situaci proto nesou plnou odpovědnost. Jejich postoj nechápu, přitom prodávají vodu za cenu zlata,“ zlobí se podnikatel. Žádná jiná jeho společnost nemá prý vůči SVaK dluh a v minulosti vždy plnila závazky plynoucí z případného splátkového kalendáře. „Vodárny se chovají nelidsky, nerespektují, když jsou lidé v tísni. A navíc, pokaždé, co jsme zaplatili pozdě nebo na splátky, si naúčtovaly vysoké úroky a pokuty,“ zdůraznil Alagia, který však tvrdí, že s Novým dvorem už nemá podnikatelsky nic společného, neboť jednatelem společnosti je Roberto Bidoia.
Kdy a kdo dluh zaplatí, je tak věštěním z křišťálové koule. Úplně bez vody však lidé nezůstanou. „Když si zaplatí, vodárny jim za osmnáct stovek přistaví cisternu. Jenže to je vzhledem ke skladbě nájemníků nereálné. A tak jsme jim nabídli, že si mohou na městském úřadě načerpat do kanystrů vody, kolik potřebují,“ vzkázal Josef Krupa, vedoucí odboru správy majetku a životního prostředí Městského úřadu Kunovice.

autor: PETR ČECH
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace