Lidí bez práce je konečně méně!

Lidí bez práce je konečně méně!
Foto: ilustrační
Slovácko Zprávy 13 / 04 / 2010

Dobrá zpráva! Nezaměstnanost na Uherskohradišťsku zaznamenala po půldruhém roce šplhání vzhůru alespoň mírný pokles. Počet lidí bez práce spadl pod osmitisícovou hranici, míra nezaměstnanosti je aktuálně 10,1 procenta. Obrat k lepšímu mají na svědomí jarní práce, ale také veřejně prospěšné práce a pokračující rekvalifikační kurzy.
Křivka nezaměstnanosti vykazuje klesající tendenci poprvé od podzimu 2008. V březnu úřad práce evidoval 7 986 nezaměstnaných, což je oproti únoru o 255 lidí méně. Míra nezaměstnanosti se tak propadla o 0,3 procentního bodu. „Pokles souvisí zejména s nástupem jarních prací, ale je podpořen i nástroji aktivní politiky zaměstnanosti, jako jsou veřejně prospěšné práce, které úřad práce realizuje ve spolupráci s obcemi,“ prohlásil Richard Janíček, ředitel uherskohradišťského úřadu práce. Uplatnění tak našlo 177 lidí. A dalších 132 nastoupilo k zaměstnavatelům na tzv. účelná pracovní místa, která jsou dotovaná úřadem práce.
Nezanedbatelnou roli hrají i rekvalifikační kurzy. „Jenže jsou prý ohroženy, stát už na další nemá peníze,“ tvrdí jedna z nezaměstnaných žen po školení na úřadě práce. Její informace je však mylná. Úřad práce totiž nepozastavuje rekvalifikace, jen se snaží reagovat na poptávku. „Rekvalifikace směřujeme do profesí, po kterých je na trhu práce zájem, nebo do profesí, u kterých je předpoklad, že se po odeznění recese obnoví. Samozřejmě ale přihlížíme i k omezenému množství finančních prostředků, zvažujeme, který kurz otevřeme. Aktuálně ale peníze v rozpočtu  jsou,“ vyvrací obavy Janíček. Úřad práce realizuje kolem pětačtyřiceti druhů rekvalifikačních kurzů, do kterých bylo letos zařazeno 460 uchazečů o zaměstnání. Loni jich přitom bylo jen 770.
Čtyři z deseti uchazečů, kteří absolvují rekvalifikační kurz, najdou v horizontu tří čtyř měsíců zaměstnání. „Samozřejmě je to menší číslo, než když ekonomika rostla, ale vzhledem k dopadům ekonomické recese na růst nezaměstnanosti jde spíše o výsledek nad očekávání dobrý,“ zdůraznil ředitel hradišťského úřadu práce.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace