Lidovci vyrukovali s odvetou za Čunka, Blaha je označil za fanatickou sektu

Lidovci vyrukovali s odvetou za Čunka, Blaha je označil za fanatickou sektu
Foto: Facebook KDU-ČSL Zlínského kraje  /  Stanislav Blaha si servítky v příspěvku na facebookové stránce lidovců nebral.
Uherské Hradiště Zprávy 20 / 10 / 2020

Odveta za krajské povolební čachry na sebe nenechala dlouho čekat. Lidovci, kteří přišli o post hejtmana, se zachovali v duchu přísloví „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá“! Krajský výbor KDU-ČSL vyrukoval s tím, že podpoří vytvoření předvolební koalice s ODS a TOP 09 pro sněmovní volby v příštím roce, ale jen pod podmínkou, že se kandidatury vzdá Stanislav Blaha, předseda krajské ODS a starosta Uherského Hradiště…

„Lidovci si to musí ujasnit hlavně uvnitř své strany. Od předsedy Mariana Jurečky zaznívají jiná slova než od vedení lidovců ve Zlínském kraji. Jejich postoji také chybí vysvětlení - odpověď na otázku: proč? Až se v KDU-ČSL domluví, co vlastně chtějí, můžeme se spolu bavit. Ale zatím to vnímám hlavně jako dlouho tlumený spor uvnitř strany, který teď jen vyplul na povrch,“ reagoval pro DOBRÝ DEN Blaha, který byl na sociálních sítích ještě daleko ostřejší. „Vedení lidovců ve Zlínském kraji se chová jako fanatická sekta, do posledního dechu následující svého guru až na pomyslné propadliště dějin. Člověka, který by je při první příležitosti vyměnil za pověstných třicet stříbrných,“ nebral si servítky na Facebooku Blaha, který mířil do Jiřího Čunka, dosluhujícího hejtmana Zlínského kraje.

Jablkem sváru je ostatně právě Čunek, který ve snaze udržet lidovce u krajského kormidla hodil rukavici Pirátům a ODS. Ti ji zvedli, ale s podmínkou, že se vzdá mandátu krajského zastupitele… „Jejich požadavek je za hranou ústavního i morálního pořádku. Mandátu se samozřejmě nevzdám. Lidé, kteří mě a naši stranu volili, vyjádřili svůj názor. Požadavek je naprostým pohrdáním voliči,“ prohlásil Jiří Čunek, který byl připravený vzdát se pouze křesla hejtmana. Lidovci však nakonec u moci nezůstali, vítězné ANO si pláclo s Piráty, ODS a ČSSD.

A za pár dní přišla odveta.

Krajský výbor KDU-ČSL vypustil do světa, že podpoří vytvoření předvolební koalice s ODS a TOP 09 pro sněmovní volby 2021, ale bez kandidatury Stanislava Blahy, předsedy krajské ODS. „Usnesení považuju za nešťastné, zrodilo se v emocích. Ale na druhou stranu, půldruhého roku připravujeme spolupráci pro sněmovní volby, předsedové stran se domlouvají a pak nás někdo hodí přes palubu, vrazí do jednání vidle. To není zrovna fér,“ uvedl Josef Bazala, starosta Starého Města a místopředseda krajských lidovců, který u hlasování „o Blahovi“ nebyl. „S uherskohradišťským starostou máme korektní vztahy. I proto je to pro mě nepříjemné. A navíc nejsem zvyklý kádrovat lidi v politických stranách, vyzvat někoho, ať se vzdá mandátu, je za hranou,“ je přesvědčený Bazala.

Mimochodem, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jsou v koalici i na radnici v Uherském Hradišti. Rozkol však podle Blahy nehrozí. „Máme dobré vztahy a navíc řešíme mnohem důležitější problémy, hlavně se soustředíme na zvládnutí koronavirové situace, pomoc lidem a odvrácení nejhorších scénářů,“ zdůraznil Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště.

autor: PETR ČECH

Tagy článku

TOPlist