Lihovarník dodával zdarma dezinfekční gel, celníci mu vystavili stopku

Lihovarník dodával zdarma dezinfekční gel, celníci mu vystavili stopku
Foto: Fb
Boršice u Blatnice Zprávy 30 / 03 / 2020

Celní úřad zakázal rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršic u Blatnice další výrobu dezinfekčního gelu. Na „živnost“ totiž na rozdíl od jiných likérek a lihovarů neměl potřebná povolení! Dezinfekci podnik vyráběl z velejemného lihu, ze kterého destiluje vyhlášený gin OMFG, a zdarma rozvážel do dětských domovů, obcím a seniorům.
„Jen pro rodinu a zaměstnance jsem umíchal první várku gelu, který jsem podle našich tradic pojmenoval OMD - Oh My Disinfection. Jenže pak jsem nasdílel fotky a strhla se lavina,“ nechal se slyšet Martin Žufánek, jednatel lihovaru.
Jakmile novinku zveřejnil na sociální síti, dostal přes prsty od Celního úřadu. Podnikatele ale jeho reakce nepřekvapila, už dopředu věděl, že se ocitá na tenkém ledě… „Od začátku jsem si uvědomoval nelegálnost své partyzánské výroby. Ale prostě jsem musel, dezinfekce totiž v Česku zoufale chybí,“ vysvětlil Žufánek. Kde je problém?
Gel vyráběl z čistého potravinářského lihu, nakoupeného v režimu daňového skladu, na který se nevztahuje spotřební daň. Státu ji odvede až v okamžiku, když z lihu vyrobí třeba gin, stočí jej do láhve, okolkuje a prodá. „Gel, který jsme dávali zdarma, jsme logicky nekolkovali. Ale veškerý použitý líh poctivě evidujeme, musíme, protože by nám chyběl na hlídaném skladu. Aktuální výše spotřební daně z něj je 322,50 korun za litr,“ uvedl Žufánek, který podle celníků nemá povolení k denaturaci lihu, výrobě gelu a ani ISO. Zkrátka nic, co vyžaduje zákon k výrobě dezinfekčního prostředku. „Denaturovaný líh je jedovatý, nemůže se konzumovat. Spotřební daň je nula. Ale můžete jej využít k výrobě dezinfekce, ovšem s povolením, protože to není sranda,“ doplnil jednatel společnosti.
K výrobě gelu boršický lihovar používal 96,2 procenta lihu, k němu přidával tři procenta peroxidu vodíku, glycerol, mandlový olej a esenciální oleje z bylin. „Výsledný gel jsme stočili do plastových lahví a zcela zdarma poskytli nejpotřebnějším. Brali jsme to jako svou povinnost. Na další výrobu už nemáme suroviny, peroxid vodíku a glycerol nejsou k sehnání. Doufáme, že teď se postará stát,“ zdůraznil Žufánek. Obdaroval třeba Obecní úřad v Boršicích u Buchlovic nebo město Hluk. „Lihovar Žufánek městu poskytl litr dezinfekčního gelu. Ještě uvidíme, jak jej využijeme, sami totiž na objednanou dezinfekci čekáme už tři týdny… Možná, že část necháme pro zaměstnance a zbytek pošleme do prodejny Jednoty, kde jej postrádají,“ prozradil Martin Křižan, starosta Hluku s tím, že litr dezinfekce OMD putoval i do tamního Chráněného domova. „Kauzu nechci nijak zvlášť komentovat, každopádně jsem přesvědčený, že v době epidemie trošku selhává řízení státu. Už dávno měl nařídit, aby lihovary přešly na výrobu dezinfekce místo alkoholu,“ je přesvědčený Křižan.
Lihovar Žufánek nakonec nejspíš z prohřešku vyjde bez pokuty, ale už nevyrobí ani mililitr dezinfekčního gelu.

autor: PETR ČECH
TOPlist