Likvidace odboru životního prostředí měla být cílená
Foto: ilustr. web
Zemětřesení zasáhlo uherskohradišťský městský úřad, nezůstal po něm prakticky kámen na kameni. Organizační reforma, kterou si vyžádalo oddělení státní správy od samosprávy, podle radních zjednoduší a zrychlí práci úřadníků. Opozice je však skeptická, některé změny kritizuje. Kdo má pravdu, ukáže čas.
Revoluci odneslo zrušením nebo sloučením několik odborů, z původní sestavy jich přežilo jen pár. Zrodily se však i nové odbory a útvary. Ostrý provoz zahájí 1. července. Cílem je snížení počtu odborů a zefektivnění práce úřadu, včetně zrychlení přenosu informací, uvedl Josef Botek, tajemník městského úřadu. Občané nemusí mít strach, že nastane zmatek a budou tápat, kde vyřídit pas, občanku nebo stavební povolení, tvrdí Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště, podle kterého změny přinesou i vyšší komfort pro občana. Chceme, aby byl úřad plně funkční. V jiných městech se už podobné změny osvědčily, dodal Blaha.
Největší vlnu kritiky vyvolalo zrušení samostatného odboru životního prostředí. Krok města odporuje současnému významnému postavení ochrany životního prostředí nejen v naší republice, ale i v Evropské unii. Považujeme jej za nezdůvodnitelný, nepochopitelný a v nejvyšší míře populistický, uvedla Jiřina Stloukalová z občanského sdružení Chraňme zeleň. Odbor si vezme na starost věci, které nesouvisejí se samosprávou a mají k sobě vzájemně blízko, vysvětlil Blaha. Stloukalová poukázala i na cílenou diskvalifikaci a likvidaci odborných pracovníků. Jednotlivé referáty mají nově spadat pod odbory, které s nimi, počínaje názvem, nemají nic společného. A z dosavadních zkušeností s jejich vedoucími máme pochyby, že budou prosazovat zájmy ochrany životního prostředí, obává se Stloukalová. I když sdružení seznámilo se svými výhradami všechny zastupitele, nakonec dosáhlo jen přejmenování původně zamýšleného stavebně správního odboru na odbor stavebního úřadu a životního prostředí. Likvidace odboru životního prostředí je nestoudná, vzniklý odbor navíc zastřešuje oddělení stavební a životního prostředí, jejichž názory jsou obvykle protikladné, kroutí hlavou Jan Zapletal, zastupitel za hnutí ANO, kterému se rovněž nelíbí, že starosta města získal výhradně pod svá křídla třeba i nový Útvar městského architekta.
Reforma se s největší pravděpodobností neobejde bez personálních rošád, radnice už totiž vypsala osmnáct výběrových řízení na pozice vedoucích oddělení. Změny nepřinášejí propouštění zaměstnanců, podotkl Blaha. Když ale vedoucí pozici neobhájí, rozhodně si pohorší platově. Otázkou zůstává i přesun některých pracovišť. Třeba pod odbor dopravních a správních agend, sídlící na Revoluční ulici, nově patří i matrika, která je nad Hradišťankou, poznamenal Zapletal. Personální záležitosti a případný přesun některých pracovišť v rámci úřadu ještě řešíme, reagoval Botek.
Organizační změny na městském úřadě jsou ze zákona v kompetenci rady, čehož se v Uherském Hradišti drží jako klíště. U tak rozsáhlé reorganizace, která zasáhne do života občanů, jsem očekával, že projde zastupitelstvem. Aspoň třeba rozpravou, domníval se Zapletal. Marně.